Momenti emocionues kur dy vëllezërit u ribashkuan pas 74 vjetësh/VIDEO

TË FUNDIT

Ky është momenti emocionues kur dy vëllezërit që u ndanë nga ndarja e Indisë në vitin 1947 u ribashkuan pas 74 vjetësh.

Muhammad Siddique dhe Habib alias Shela, që të dy besohet se janë në të tetëdhjetat, u ndanë në vitin 1947, kur sundimi britanik përfundoi në Indi dhe u nda në dy rajone të pavarura – Indi dhe Pakistan .

Të paktën 20 milionë njerëz u zhvendosën gjatë migrimit më të madh masiv në historinë njerëzore në vitin 1947, ndërsa vizat midis Indisë dhe Pakistanit kanë mbetur të vështira për t’u marrë që atëherë, transmeton rtv21.tv.

Por dy vëllezërit u ribashkuan në Kartarpur, Pakistan, pasi Habib udhëtoi nga zona Phullanëal e Punjabit Indian për të takuar vëllain e tij më të vogël Saddiq, i cili jeton në Faisalabad, Pakistan, raportuan mediat lokale .

Pamjet emocionuese tregojnë momentin kur dy burrat vunë sytë mbi njëri-tjetrin në Korridorin Kartarpur – një vendkalim kufitar pa viza midis dy vendeve që u hap në vitin 2019.

Në klip, dy vëllezërit ecin drejt njëri-tjetrit përpara se të shpërthejnë në lot gëzimi teksa përqafohen fort me njëri-tjetrin. Teksa mbajnë njëri-tjetrin, njëri nga vëllezërit thotë “Mos qaj, mos u shqetëso, më në fund jemi bashkuar pas gjithë këtyre viteve, mos qaj”.

Rreth 20,000 Sikh mbetën në Pakistan pasi miliona u larguan në Indi pas dhunës së përgjakshme fetare të ndezur nga ndarja.