Mjeti i hulumtimit hënor ecën 565.9m në anën e pasme të Hënës

TË FUNDIT

Tetovë, me fishekzjarre festojnë 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Në sheshin Iliria në Tetovë me fishekzjarre po festohet 108 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë.

41 viktima dhe 1022 të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit nga 3127 testime të realizuara,...

Black Friday, turma me qytetarë për të blerë! Filipçe: Duhet të jeni të durueshëm

https://youtu.be/nbNvO7FY5U0 Turma të mëdha vërshuan qendrat tregtare të Shkupit ditën e djeshme....

Dita e tretë e protestave të VMRO-DPMNE-së! Mickoski: Këtë fundjavë në Sofje copëtohet identiteti

https://youtu.be/XC1qXQ8Ckcw Zoran Zaev është duke përgatitur një dështim kombëtarë, por nga secili...

Jeton e vetme në një dhomë konvikti! E përmalluar për fëmijët kërkon ndihmë

https://youtu.be/4QLTvlEr72E Kjo është Zana Kuqi nga Tetova. Ajo jeton...

Mjeti zbritës dhe ai hulumtues i sondës “Change-4” kanë kaluar në të ashtuquajturën “gjendjeje fjetjeje” të premten për natën hënore, pas funksionimit për 23 ditë hënore, bëri të ditur Qendra e Programit të Hapësirës dhe të Eksplorimit të Hënës e Administratës Kombëtare Hapësinore të Kinës.

Një ditë hënore është e barabartë me 14 ditë tokësore dhe një natë hënore është po aq e gjatë.

Sonda “Change4”, e cila kaloi në “gjendjeje fjetjeje”, gjatë natës hënore për shkak të mungesës së energjisë diellore, qëndroi 660 ditë tokësore në anën e pasme të Hënës deri të shtunën dhe mjeti hulumtues “Yutu-2” udhëtoi 565.9 metra.

Gjatë ditës së 23-të hënore, “Yutu-2”, shkoi në veriperëndim, duke udhëtuar drejt një zone me bazalt dhe një krateri me reflektueshmëri të lartë.

Shkenctarët kryen matjet e para të dokumentuara sistematikisht të rrezatimit të Hënës me të dhënat e marra nga gjurmuesi i rrezatimit të neutroneve.

Sipas studimit të botuar në revistën “Science Advances”, sipërfaqja e Hënsë është mjaftë radioaktive, afërsisht dy deri tre herë më shumë se Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës dhe 300 herë më shumë se sipërfaqja e tokës në Pekin.

TË NGJAJSHME