Array

Ministria e Diasporës sot takon të rinjtë e diasporës

Must Read

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli...

Takim Dimitrov-Varhei: Vërtetohet nevoja për hapjen e negociatave

Sot në Bruksel, zëvendëkryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov realizoi takim me Oliver Varhein, Eurokomesarin...

Qeveria hap temën e 5G-së me ambasadorin e Kinës, reagon Ambasada Amerikane në Shkup se s’mund tu besohet

https://youtu.be/iiLTjCtoVXo Ambasadori i Republikës Popullore të Kinës Xhang Xuo gjatë takimit me...
- Advertisement -

Ministria e Diasporës sot mban konferencën e parë të rrjeteve të studentëve dhe të rinjve nga diaspora.

“Fuqizimi i të rinjve dhe studentëve të diasporës, në veçanti studentëve, është prioritet i qeverisë së Kosovës. Bashkëpunimi me profesionistë të lëmive të ndryshme, shkëmbimi i përvojave dhe transferi i dijes është identifikuar si më se i nevojshëm në ngritjen e mëtejme të kapaciteteve politike, ekonomike, sociale dhe shkencore në Kosovë”, thuhet në një komunikatë për media të Ministrisë.

- Advertisement -

Sipas këtij njoftimi deri tani Ministria e Diasporës ka iniciuar themelimin e rrjeteve/asociacioneve të studentëve dhe të rinjve në diasporë. Qëllimi i tyre është që të arrihet bashkëpunim më i ngushtë mes organizatave studentore dhe rinore në diasporë me institucionet dhe organizatat e tjera në Kosovë, e po ashtu edhe rritja e prezencës institucionale në mesin e të rinjve në diasporë duke nxitur angazhimin e kësaj shtresë të shoqërisë në të gjitha çështjet nacionale.

“Ministria e Diasporës me këtë rast organizon konferencën e parë me rrjetet e studentëve dhe të rinjve në diasporë, ku mes të tjerash do të themelohet edhe unioni i të rinjve ndërsa diskutimi me krerët e institucioneve të Kosovës do të zhvillohet në temat e lartcekura”, thuhet në njoftim.

- Advertisement -

Në këtë konferencë marrin pjesë, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, Ministri i Diasporës, Valon Murati, Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe po ashtu, Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë nga Qeveria e Republikës së Shqipërisë, Blendi Klosi.

 

- Advertisement -

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli i Sigurisë.

Takim Dimitrov-Varhei: Vërtetohet nevoja për hapjen e negociatave

Sot në Bruksel, zëvendëkryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov realizoi takim me Oliver Varhein, Eurokomesarin për Zgjerim dhe Fqinjësi të...

Qeveria hap temën e 5G-së me ambasadorin e Kinës, reagon Ambasada Amerikane në Shkup se s’mund tu besohet

https://youtu.be/iiLTjCtoVXo Ambasadori i Republikës Popullore të Kinës Xhang Xuo gjatë takimit me zëvëndëskryeministrin e parë në Qeveri...

Takim Xhaferi – Bregu: Zgjidhja e çështjeve të hapura mes vendeve të rajonit për standard më të mirë të qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot në kabinetin e tij e priti Majlinda Bregun, sekretare e...

Përpjekje për rritje të shumicës parlamentare, opozita pohon se është e konsoliduar dhe nuk do të humbin deputetë

https://youtu.be/fbuy0zVG2nI Kreu i Lëvizjes Besa, njëherazi edhe deputet, Bilall Kasami, mbrëmë në ClickPlus pohoi se së shpejti...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -