ZGJEDHJET

Mijëra të pranishëm në komemoracionin e Xhorxh Flojd në Mineapolis

Must Read

Raport javor i ISHP-së: Është ulur numri i rasteve të reja dhe të vdekurve, ndërsa është rritur numri i të shëruarve

Në periudhën prej 29 qershor deri më 5 korrik, sipas raportit të Institutit për shëndet publik, shënohet...

Spasovski: Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive!

Kryeministri teknik Oliver Spasovski, deklaroi se gjatë ditës Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje...

2 viktima dhe 68 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Dy pacientë të tjerë e kanë humbur betejën me Covid-19 duke e çuar në 83 numrin total...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Mijëra njerëz mbrëmë morën pjesë në komemoracionin e afroamerikanit Xhorxh Flojd, i cili të hënën e kaluar u vra gjatë arrestimit të policisë në Mienapolis.

- Advertisement -

Persona të shquar, aktivistë të të drejtave të njeriut, politikanë, qytetarë të rëndomtë, miq dhe familjarët e të vrarit Flojd ishin mes të tubuarve në komemoracion.

Martin Luther King III takes a moment by George Floyd’s casket Thursday, June 4, 2020, before a memorial service for George Floyd in Minneapolis. (AP Photo/Bebeto Matthews)

Ata i dhanë respekt Flojdit duke qëndruar në heshtje tetë minuta e 46 sekonda, koha sa oficeri Derek Shovin e ka mbajtur gjurin në qafën e viktimës.

Prefekti i Mineapolis Xhejkob Frej u paraqit në fillimin e komemoracionit , duke u gjunjëzuar dhe duke qarë para arkivolit të Xhorxh Flojd.

- Advertisement -

Komemoracioni në Mineapolis është i pari prej një sërë tjerash, sepse komemoracione do të mbahen edhe në dy qytete në SHBA./MIA

LONDON, ENGLAND – JUNE 03: Protesters, some wearing face masks, raise clenched fists during a Black Lives Matter protest in Hyde Park on June 3, 2020 in London, United Kingdom. The death of an African-American man, George Floyd, while in the custody of Minneapolis police has sparked protests across the United States, as well as demonstrations of solidarity in many countries around the world. (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)
- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Spasovski: Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive!

Kryeministri teknik Oliver Spasovski, deklaroi se gjatë ditës Qeveria do ta shqyrtojë propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive. “Qeveria...

2 viktima dhe 68 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Dy pacientë të tjerë e kanë humbur betejën me Covid-19 duke e çuar në 83 numrin total të viktimave. Në 24 orët...

Turistë serb pozitiv në Covid-19 në karantinë dhe në spital në Greqi

Të paktën tre turistë serb janë në karantinë, ndërsa dy në spital, derisa pushimin veror e kalojnë në Greqi, gjegjësisht në Halkidiki...

Në mesnatë, skadon afati për regjistrimin e personave me Kovid-19 dhe të sëmurët dhe të pafuqishmit për të votuar më 15 korrik

Afati për regjistrimin për votim të personave me Covid-19 dhe vetizolim ose në karantinë, të sëmurëve, të pafuqishmëve dhe personave me sëmundje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -