Midis 800 refugjatëve dhe emigrantëve në Lezbos, janë konfirmuar 21 raste pozitive me Kovid-19

Must Read

U hap festivali “Teatri Shqiptar në Maqedoni”

Në hapësirë të hapur, për shkak të pandemisë me Kovid-19, në oborrin e shkollës fillore komunale “Sait...

Gjermania dhuron aparate të frymëmarrjes për klinikat e Maqedonisë

Qeveria e Republikës Federale të Gjermanisë i ka dhuruar tetë aparate për frymëmarrje Ministrisë së Shëndetësisë të...

Qeveria po mendon t’i rrisë gjobat për mosmbajtje të maskave

Policia për çdo ditë po regjistron numër të madh të shkeljeve për mosmbajtje të mbrojtjes personale, ndërsa...
- Advertisement -

Gjithsej 800 refugjatë dhe emigrantë deri më janë vendosur në kampin e ri të përkohshëm në ishullin grek Lezbos, ndërsa 21 prej tyre, sipas agjencisë greke të lajmeve ANA-MPA janë pozitivë me Kovid-19, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Nga e shtuna ka filluar procesi i akomodimit të refugjatëve dhe emigrantëve të cilët pas dy zjarreve në Moria mbetën pa kulm mbi kokë.

- Advertisement -

Zëdhënësi i Qeverisë greke Stelios Pecasi në brifingun e djeshëm të rregullt me gazetarët, duke u përgjigjur në pyetjen e korrespondentes së MIA-s nga Athina, tha se nëse vazhdojnë me ritmin e njëjtë, në tre-katër ditët e ardhshme do të përfundojë i gjithë procesi, ndërsa nuk është planifikuar akomodim i të gjithë 12-13 mijë refugjatëve dhe emigrantëve, sepse një pjesë e tyre tashmë janë akomoduar në vend tjetër.

Sqaroi se para se të akomodohen në kampin e ri të përkohshëm, gjatë hyrjes, të gjithë refugjatët dhe emigrantët me ndihmë të testit të shpejtë testohen për Kovid-19, ndërsa ata me rezultat pozitiv, u bëhet test PCR molekular. sr/ar/

- Advertisement -

U hap festivali “Teatri Shqiptar në Maqedoni”

Në hapësirë të hapur, për shkak të pandemisë me Kovid-19, në oborrin e shkollës fillore komunale “Sait Najdeni” në Dibër, mbrëmë filloi...

Gjermania dhuron aparate të frymëmarrjes për klinikat e Maqedonisë

Qeveria e Republikës Federale të Gjermanisë i ka dhuruar tetë aparate për frymëmarrje Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Maqedonisë të Veriut...

Qeveria po mendon t’i rrisë gjobat për mosmbajtje të maskave

Policia për çdo ditë po regjistron numër të madh të shkeljeve për mosmbajtje të mbrojtjes personale, ndërsa vetëm gjatë 24 orëve të...

Një pjesëtar i Alfës do të dëshmojë në rastin “Monstra”

Dëshmitarët e fundit të propozuar nga mbrojtja në rastin “Monstra” sot në Gjykatën Penale Shkup, është planifikuar ta japin dëshminë e tyre....

Presidenti slloven Pahor për vizitë zyrtare në Maqedoninë së Veriut

Presidenti slloven Borut Pahor sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, me ftesë të presidentit Stevo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -