Micotakis – Turqisë: Ndaloni me provokimet dhe ejani të bisedojmë si fqinj të civilizuar

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Gjithsesi se çdoherë do t’i mbrojmë të drejtat tona sovrane, por nuk do të jemi ata të cilët do të synojnë drejt eskalimit. Sipas kësaj, porosia ime drejt Turqisë është shumë e thjeshtë: ndaloni me provokimet dhe ejani të bisedojmë si fqinj të civilizuar, thotë kryeministri grek, Kiriakos Micotakis në intervistë për CNN, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Micotakis sqaron se BE-ja është obliguar, deri në fund të muajit të përgatitë listë me opsione “në të cilat do të përshkruhen një sërë sanksionesh për Turqinë që do të mund të shqyrtoheshin”, nëse Ankaraja vazhdon me pozicionin e njejtë.

- Advertisement -

“Nëse Turqia nuk e ndryshon qëndrimin, do të ketë pasoja dhe t’i vendosë në rrezik marrëdhëniet e përgjithshme me Evropën, sepse provokime të këtij lloji, nuk mund të mbeten pa përgjegjësi, jo vetëm nga Greqia apo Qiproja, por edhe nga Evropa në tërësi”, thotë Micotakis.

Kryeministri grek në intervistë për CNN sqaron se dallimi me Turqinë është në raport të caktimit të zonave detare mes dy vendeve, porositë se Greqia nuk do të tolerojë aktivitete të njëanshme nga Ankaraja dhe nëse ato ndalojnë, ekziston hapësirë për dialog.

- Advertisement -

Shton se sjellja turke “nuk është kërcënim vetëm për të drejtat sovrane të Greqisë dhe Qipros, por edhe për stabilitetin e tërë Mesdheut Lindor”./MIA

- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -