Mickoski: Sot shënohet 29 vjetori i pavarësisë, 29 vjet tundime, ngritje dhe ulje

Must Read

Zvicra në referendum voton për lëvizjen e lirë me BE-në

Zvicra sot voton në referendum nëse do ta shkëpusë marrëveshjen e BE-së për lëvizjen e lirë të...

Osmani në Bruksel në takime me Borellin, Varhejin dhe përfaqësues tjerë të lartë të institucioneve të Bashkimit Evropian

"Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nga dita e nesërme do të realizojë vizitë pune dy...

Tërmet në Greqi, ndjehet edhe në pjesët juglindore të vendit

 Rrjeti sizmologjik telemetrik me pikë në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mbajtur nga Observatori sizmologjik...
- Advertisement -

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Micksoski ka dërguar mesazh urimi me rastin e ditës së pavarsisë së Maqedonisë së Veriut.

Mickoski në mesazhin e tij thekson se sot shënohen 29 vjet pavarësi, 29 vjet tundime, ngritje dhe ulje.

- Advertisement -

“Sot shënohen 29 vjet pavarësi, 29 vjet tundime, ngritje dhe ulje. Fillimet e pavarësisë janë  të lidhura në mënyrë të pashmangshme me VMRO-DPMNE-në dhe rolin aktiv të cilin e ka pasur partia në ndërtimin e shtetit, Republikës së Maqedonisë.

Ai brez unanimisht luftoi  për shtet të pavarur, me institucionet e veta, me elan të madh për jetë më të mirë. Ndërsa  sot çështja kryesore  është nëse ne si gjeneratë e justifikojmë luftën e tyre. Përgjigjja në masë të madhe është JO.

- Advertisement -

Për këtë na duhen ndryshime në drejtim të së mirës, ndërsa për këtë duhet punë dhe angazhim të secilit prej nesh dhe të kuptojmë se secili është krijues i fatit dhe lumturisë së vet. Nga ne varet gjithçka.

Për këtë duhet së bashku të luftojmë, të mos kemi qeveri të pasur dhe popull të varfër, qeveri e cila ka komoditet dhe popull i cili jeton me veresi.

- Advertisement -

Të besojmë në vetvete, të besojmë në Maqedoni. Gëzuar festën atdhe, të kemi një  Maqedoni evropiane. Të luftojmë për një lumturi të përbashkët”, thuhet në letrën e kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

- Advertisement -

Zvicra në referendum voton për lëvizjen e lirë me BE-në

Zvicra sot voton në referendum nëse do ta shkëpusë marrëveshjen e BE-së për lëvizjen e lirë të njerëzve. Ithtarët...

Osmani në Bruksel në takime me Borellin, Varhejin dhe përfaqësues tjerë të lartë të institucioneve të Bashkimit Evropian

"Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nga dita e nesërme do të realizojë vizitë pune dy ditore në Bruksel, ku do...

Tërmet në Greqi, ndjehet edhe në pjesët juglindore të vendit

 Rrjeti sizmologjik telemetrik me pikë në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mbajtur nga Observatori sizmologjik në kuadër të Fakultetit matematiko-natyror...

​Dybala dhe Morata të gatshëm për ballafaqimin me Romën

Alvaro Morata dhe Paulo Dybala janë ftuar nga trajneri Andrea Pirlo për ballafaqimin e nesër ndaj Romës në xhiron e dytë të...

Regjim i posaçëm i komunikacionit në Shkup

Për shkak të zhvillimit të garës sportivo – rekreative “I pari në majë” sot Ministria e Punëve të Brendshme do të vendosë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -