Me plazmën e gjakut janë trajtuar rreth 70 pacientë, rritet numri i donatorëve të paraqitur

Must Read

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është...
- Advertisement -

Nga Instituti për Mjekësi të Transfuzionit informojnë se deri më tani janë siguruar 88 njësi të plazmës konvaleshente nga gjithsej 53 donatorë. Me plazmën e gjakut janë trajtuar rreth 70 pacientë. Për momentin, institucioni disponon me 16 njësi të plazmës konvaleshente e përgatitur nëse paraqitet nevoja për trajtimin e pacientëve.

“Çdo ditë rritet numri i donatorëve të paraqitur të plazmës konvaleshente prej personave të cilët janë shëruar nga koronavirusi. Altruizmi i tyre i lartë është t’u ndihmojnë pacientëve me pasqyrë klinike më të shprehur të Kovid-19. U bëj apel të gjithë pacientëve të mjekuar të dhurojnë plazmë që t’u ndihmojnë pacientëve të cilët për momentin luftojnë me virusin”, deklaroi drejtori i Institucionit, dr. Sedulla Useini.

- Advertisement -

Vetëm pacientët e shëruar nga koronavirusi mund të dhurojnë. Ata duhet të paraqiten përmes formularit elektronik në ueb-faqen e Institutit për mjekësi të transfuzionit.

“Le të jemi humanë, të shpëtojmë jetë njerëzish”, porosisin nga Ministria e Shëndetësisë.

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore se pse fillim viti shkollor...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është në gjendje të mirë shëndetësore,...

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka qenë pozitiv në koronavirusin e...

Mbi 80 dyqane në QTQ janë të mbyllura, jepen me qira pa pagesë! Nuk mund t’i paguajnë as faturat

https://youtu.be/J0R4RWmTr_U Dyqanet jepen me qira ose shiten. Këto shpallje mund të shihen në shumë dyqane të Qendrës...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -