Më 7 shtator do të fillojë viti shkollor në Greqi

Must Read

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel...

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan...
- Advertisement -

Viti shkollor do të fillojë më 7 shtator dhe sërish do të duhet të përballemi me sfidat e njëjta themelore. T’u përmbahemi masave individuale të higjienës dhe mbrojtjes, të mbajmë distancë dhe atje ku duhet, jashtë shkollës apo në shkollë, nëse nevojitet, të mbajmë maskë, tha zëdhënësi i Qeverisë greke Stelios Pecas në intervistën për televizionin “Open”, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Para  fillimit të verës, Qeveria greke mori vendim, që viti shkollor të fillojë më herët, në vend që më 11, më 7 shtator dhe sipas Pecasit, tani për tani, nuk ka ndryshime në planin konkret.

- Advertisement -

Përgatitjet për vitin e ri shkollor dhe për hapjen e shkollave, si dhe gjatë pandemisë ishin temat për të cilat është biseduar në takimin e sotëm të rregullt për Kovid-19 në kryeministri.

Është bërë vlerësim të gjendjes, janë prezantuar të dhëna të hollësishme për rastet pozitive, si dhe lidhur me shpërndarjen gjeografike, ashtu edhe lidhur me moshën dhe është konkluduar se nga të dhënat del se ka rritje të rasteve te të rinjtë.

- Advertisement -

Është biseduar edhe për protokollet për punë për ata të cilët do të kthehen në vendet e punës pas pushimeve verore, për çfarë kumtesa konkrete do të ketë në ditët në vijim.

Kryeministri grek Kirjakos Micotakis, në takimin e sotëm me ministrat kompetentë dhe epidemiologët ka theksuar se Qeveria është e gatshme të ndërhyjë në nivel lokal, nëse kjo rekomandohet nga ekspertët. sr/ar/

- Advertisement -

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...

Micotakis: Dilema është vetëmbrojtje ose karantinë

Dilemën vetëmbrojte ose karantinë e shtroi kryeministri grek Kirjakos Micotakis në fjalimin e tij të ri televiziv për qytetarët mbi situatën e...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar 32.209.019 persona. Prej tyre vdiqën...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -