Mbi 9 milionë të infektuar në gjithë botën

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Sipas të dhënave të fundit, në botë me koronavirus deri tani janë infektuar 9.109.885 persona. Prej tyre kanë vdekur 471.759, ndërsa janë shëruar 4.879.462 njerëz.

– Në Kosovë dje vazhdoi trendi i shifrave të larta të rasteve të infektuara, ndërsa sot ishte shënuar edhe një viktimë e re nga Kovid-19 (një burrë 70 vjeçar), me çka numri i të sëmurëve  të cilët kanë vdekur nga paraqitja e  epidemisë  u rrit në 37. Nga 439 testimet e kryera gjatë ditës së djeshme, pozitiv rezultuan 93,  ndërsa  nga gjithsej 21.517 teste,  deri tani si të infektuar  janë regjistruar 2.169 persona. Duke e marrë parasysh  se si të shëruar udhëhiqen  1.047 raste, prej të cilëve 29 dje,  numri i bartësve aktiv të virusit  në Kosovë arrin 1.085. Mediat kosovare sot  publikuan se Ministria e Shëndetësisë  ka rekomanduar të mos testohen  më rastet  me kontakt, por vetëm personat  në klinika të caktuara dhe ato të cilët kanë simptoma më të rënda të Kovid-19.

– Në Shqipëri, me 33 rastet e fundit të konfirmuara me Kovid-19,  numri i tërësishëm u rrit në 1.995 persona. Betejën me virusin e rrezikshëm e kanë fituar 1.159,  e kanë humbur 45,  ndërsa raste aktive janë 791 persona. Në ditët e fundit rritet numri i personave të hospitalizuar, dhe arrin 81, që është numër më i lartë deri tani. Prej tyre dhjetë janë në terapi intensive dhe një është vendosur në aparat respirator.

- Advertisement -

– Në Serbi në 24 orët e fundit janë konfirmuar  96  raste të reja pozitive  të koronavirusit, ndërsa një person vdiq. Janë bërë 345.260 testime. Nga fillimi i epidemisë  janë infektuar 12.990 persona,  vdiqën 262, ndërsa për momentin aktive janë 731 raste. Në aparat respirator janë  19 persona, ndërsa përqindja e vdekshmërisë është 2,02 për qind.

– Në Bosnja e Hercegovinë në 24 orët e fundit  ka 33  raste të reja me Kovid-19 nga gjithsej 543 të testuar. Deri tani janë bërë  48.328 teste,  ndërsa virusi është konfirmuar te  1.594 persona. Duke e përfshirë edhe ditën e sotme,  janë shëruar 996 pacientë, ndërsa për momentin aktive janë  552 raste. Enti federal për shëndet publik kumtoi se ka gjithsej 46 raste të vdekjes.

- Advertisement -

– Në 24 orët e fundit në Kroaci  janë regjistruar 19 raste të reja,  me çka numri i tërësishëm  nga fillimi i pandemisë arriti 2.336. Deri tani janë testuar  72.746 persona,  prej të cilëve  268 në 24 orëshin e fundit. Në shërim spitalor janë nëntë persona, askush nuk është në aparat respirator.  Siç është kumtuar nga Shtabi  kombëtar për mbrojtje civile, numri i tërësishëm i të vdekurve arrin  107.

“Në 24 orët e fundit në Greqi  janë regjistruar  21 raste të reja me Kovid-19, prej të cilëve pesë,  janë nga testet e kryera sipas zgjedhjes së rastit të udhëtarëve nga fluturimet e vendeve të huaja. Numri i tërësishëm i të infektuarve në vend u rrit në 3.287 persona.

- Advertisement -

– Nga 1.039 teste të kryera,  në Qipro janë regjistruar  dy raste të reja me Kovid-19 gjatë testimit të udhëtarëve të cilët kanë ardhur në vend.  Nga fillimi i epidemisë  pozitiv me koronavirus janë 988 persona,  ndërsa në spitalet qipriote nuk është hospitalizuar asnjë pacient.

– Numri i të vdekurve nga Kovid-19 në Britani të Madhe  sot u rrit për 15, në 42.647. Kjo  është vdekshmëria më e ulët ditore e sëmundjes  nga mesi i muajit mars, kumtuan sot autoritetet shëndetësore. Bilanci i viktimave  nga koronavirusi i ri në Britani e arriti  pikun e saj në mes të muajit prill, kur në periudhën prej nëntë  ditëve arrinte  më shumë se  jë mijë të vdekur./MIA

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -