Mbi 420.000 njerëz do të mbeten pa punë në Itali

Must Read

72 të shëruar dhe 54 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës sot bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit...

Aktvendimi për rastin “Dhuna në Qendër”, Janakievski dënohet 1 vit burg me kusht, Gruevski 1.5 vjet

Ish kryeministri Gruevski u dënua me një vjet e gjysmë burg, derisa ish ministri Mile Janakieski më...

Merkel kërkon masa më të ashpra kundër pandemisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të kërkojë që 16 landet e Gjermanisë të bien dakord për masa...
- Advertisement -

Italia, ku aktiviteti prodhues është zvogëluar për 34 për qind si rezultat i virusit Kovid-19, po përballet me një krizë të madhe, me ç’rast vlerësohet se gjatë këtij viti pa punë do të mbeten më shumë se 420.000 njerëz.

Instituti italian i Statistikave Shtetërore (Istat) vlerëson se situata financiare për shkak të virusit do të jetë më e vështirë sesa gjatë krizës globale ekonomike në vitin 2008.

- Advertisement -

Konsumi do të bjerë për 9.9 për qind nëse bllokada për shkak të pandemisë mbetet deri në qershor, thekson Istat, duke shtuar se Italia tashmë i ka ulur aktivitetet e prodhimit për 34 për qind.

“Me këtë vlerësohet se në “krizën e pa precedentë” 420.000 njerëz këtë vit do të mbeten pa punë, prej të cilëve gjysma punonjës turistik, kumtoi Unioni i Odave të Ekonomike të Italisë.

- Advertisement -

Turizmi, i cili është goditur rëndë nga pandemia e virusit Kovid-19, është një biznes shumë i rëndësishëm në Itali dhe përbën 13 për qind të BPV-së së vendit dhe 14.9 për qind të numrit të përgjithshëm të vendeve të punës.

Në Itali, një nga vendet më të goditura nga pandemia, masat e rrepta të karantinës me kontroll të shtuar të qytetarëve do të jenë në funksion deri më 13 prill, dhe ka mundësi të zgjaten deri në fillim të majit./MIA

- Advertisement -

72 të shëruar dhe 54 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës sot bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit nuk është raportuar asnjë rast...

Aktvendimi për rastin “Dhuna në Qendër”, Janakievski dënohet 1 vit burg me kusht, Gruevski 1.5 vjet

Ish kryeministri Gruevski u dënua me një vjet e gjysmë burg, derisa ish ministri Mile Janakieski më një vvit me kusht, në...

Merkel kërkon masa më të ashpra kundër pandemisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të kërkojë që 16 landet e Gjermanisë të bien dakord për masa më të ashpra kundër pandemisë,...

Përse nuk u planifikuan mjete për kompjuterë për nxënësit? Bytyqi: Konsideroj se më me rëndësi është ruajtja e vendeve të punës

Në pyetjen se pse Qeveria në pakon e katër ekonomike nuk ka paraparë vauçerë për të blerë kompjuterë fëmijët që u përkasin...

Marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe RMV-së karakterizohen me miqësi, u tha në takimin Xhaferi-Bazdinkin

"Marrëdhëniet ndërmjet Federatës Ruse dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut karakterizohen me miqësi, bashkëpunim parimor dhe transparencë". Kështu u...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -