Mbi 300 të vrarë në përleshjet në Sudanin Jugor

Must Read

Reagim i TV21: “Po bëhet presion ndaj punës së redaksisë së televizionit?”

https://youtu.be/KKte24wRBOo Për arsye ende të paqarta, të paktën deri më tani, Televizioni...

Dy viktima nga Kovid 19, njëri 73, tjetri 64 vjeçar

https://www.youtube.com/watch?v=_9u2Y8-LEsA&feature=youtu.be 125 persona kanë rezultuar pozitiv me Kovid 19 në 24 orët...

Përse u rrit numri rasteve me Kovid 19? Flasin drejtori Memeti dhe mikrobioologu Panovski

https://www.youtube.com/watch?v=A4a4r7RGM5s&feature=youtu.be Rritja e numrit të rasteve pozitive me Kovid-19 është për shkak...
- Advertisement -

Të paktën 300 njerëz janë vrarë në përleshjet e reja mes bashkësive në Sudanin Jugor, kanë njoftuar sot persona zyrtar.

Dhjetëra shtëpi janë shkatërruar nga përleshjet, ndërsa janë vjedhur edhe depo të organizatave humanitare, ndërsa janë rrëmbyer edhe gra dhe bagëti, njofton BBC.

Mes të vrarëve ka pasur edhe tre punonjës humanitar.

Përleshjet e reja kanë shpërthyer të shtunën mes pastoralistëve të cilët janë kryesisht mbikëqyrës të bagëtisë dhe bujqve në verilindje të vendit.

Edhe pse marrëveshja për dhënien fund të luftës gjashtëvjeçare qytetare është nënshkruar në shkurt, përleshje të vogla kanë shpërthyer në mënyrë sporadike, ku prej atëherë deri në muajin maj kanë vdekur 800 njerëz./MIA

- Advertisement -

Latest News

Dy viktima nga Kovid 19, njëri 73, tjetri 64 vjeçar

https://www.youtube.com/watch?v=_9u2Y8-LEsA&feature=youtu.be 125 persona kanë rezultuar pozitiv me Kovid 19 në 24 orët e fundit, ndërsa vetëm 8...

Përse u rrit numri rasteve me Kovid 19? Flasin drejtori Memeti dhe mikrobioologu Panovski

https://www.youtube.com/watch?v=A4a4r7RGM5s&feature=youtu.be Rritja e numrit të rasteve pozitive me Kovid-19 është për shkak mosmenaxhimit të mirë të institucioneve...

Debati për zgjedhje parlamentare në kohë të vështirë pandemie!

https://www.youtube.com/watch?v=sI0lua3QUmA&feature=youtu.be Partitë politike për interesat e tyre hapën temën e zgjedhjeve në kohë pandemie dhe në këtë...

“Nëse shkëputet lidhja, bie nga provimi”, studentët ankohen për provimet online

https://www.youtube.com/watch?v=dWgw6toP8dg&feature=youtu.be Nga shtëpia me kompjuterë dhe laptopë personal, kështu do t’i realizojnë provimet studentët e Universitetit të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -