Mbi 16 mijë shqiptarë kërkojnë punë në Itali

Must Read

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh...

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona...

Aksident i rëndë trafiku në autostradën Negotinë – Demir Kapi, humb jetën një person, tre të tjerë të lënduar

Një person ka humbur jetën ndërsa tre të tjerë janë lënduar pasi që një automjet me targa...
- Advertisement -

Janë 16 mijë e 847 emigrantë shqiptarë që kërkojnë punësim e pajisje me leje të rregullta qëndrimi në Itali. Mbyllet “Sanatoria e madhe” në Itali, procesi i punësimit e i pajisjes me leje të rregullt qëndrimi për emigrantët klandestinë e për emigrantët me leje qëndrimi të skaduar. Autoritetet italiane kanë publikuar raportin me të dhënat e fundit e të përgjithshme mbi numrin e emigrantët që kanë prezantuar kërkesat. Nga ky proces 2 mujor, i nisur më 15 qershor e i mbyllur me 15 gusht 2020 kanë përfituar 207 542 emigrantë rë parregulltë e 16 847 janë shqiptarë. 85% e emigrantëve kanë kërkuar punësim në sektorin shtëpiak, pra kujdestari shtëpiake e asisstencë personi e 15 % kanë kërkuar punësim në sektorin bujqësor e blegtoral. Janë 176 848 emigrantë te parregulltë që kanë kërkuar të punësohen për kujdestari shtëpiake e asistencë personi e 11 671 prej tyre janë shqiptarë. Ndërsa në bujqësi e blegtori kanë kërkuar të punësohen 30 694 emigrantë e 5681 janë emigrantë te parregulltë shqiptarë të cilët mbajnë dhe numrin më të lartë të kërkesave të prezantuara në këto dy sektorë I konsiderueshëm i lartë është dhe numri i punëdhënësve emigrante shqiptarë që kanë kërkuar të punësojnë emigrantër e parregullt në Itali. Janë 2382 oferta nga punëdhënës shqiptarë në sektorin shtëpiak e 519 në atë bujqësor e blegtoral. Në këto dy sektorë të fundit sipërmarrësit shqiptarë mbajnë numrin më të lartë të ofertave të prezantuara ndër sipëemarrësit me kombësi të huaj. Rajonet italiane që kanë dorëzuar numrin më të lartë të kërkesave për punësimin e emigrantëve klandestinë janë Lombardia, Kampanja, Emilia Romagna, Lazio etj./oranews

- Advertisement -

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh që nga fillimi i pandemisë,...

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Aksident i rëndë trafiku në autostradën Negotinë – Demir Kapi, humb jetën një person, tre të tjerë të lënduar

Një person ka humbur jetën ndërsa tre të tjerë janë lënduar pasi që një automjet me targa të Shkupit është rrokullisur në...

Slloveni, mbajtja e maskës e detyrueshme edhe në ambient të hapur

Në Slloveni prej sot është e detyrueshme mbajtja e maskës edhe në ambient të hapur në raste kur është e pamundur të...

VIDEO: Forca të shumta policore përreth ndërtesës ku jeton Gordana Jankulloska, kontrollojnë çdo automjet

Përreth ndërtesës ku jeton ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankulloska, sot ka forca të shtuara të policisë.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -