Ministri i Drejtësisë Mariçiq dënon sjelljen brutale të policisë ndaj romëve

Must Read

Osmani: Ka dallime me Bullgarinë në pritshmëritë nga marrëveshja

Bujar Osmani, Ministri i Punëve të Jashtme, në konferencën e sotme për media tha se ka dallime...

Laboratorë lëvizës për testet Covid-19

Laboratorë të lëvizshëm në një furgon me dy punonjës, një shofer dhe një robot, që përdoret për...

Avdullah Hotin e presin edhe dy interpelanca

  Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet sot në ora 14:00 për të diskutuar mbi...

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq e dënoi sjelljen brutale të policisë ndaj grupit të romëve dhe pret  aksion të shpejtë dhe të vendosur në drejtim të sanksionimit të autorëve.

“Dënimi jonë është i sinqertë dhe i fuqishëm. Na vjen mirë që Sektori për kontroll të brendshëm dhe standarde profesionale në MPB i identifikon autorët në pajtim me videon dhe presim aksion të shpejtë dhe të vendosur në drejtim të sanksionimit të këtij rasti. Mendoj se as gjuha e urrejtjes, as dhuna ndaj cilit do qytetar, nuk mund të arsyetohet. Përkundrazi duhet të dënohet dhe të sanksionohet dhe jam i sigurt se sistematikisht do të reagojmë që kjo të mos ndodhë. Rasti është në duart e MPB-së dhe më tej në Prokurori dhe institucionet tjera”, deklaroi Mariçiq, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve në konferencën e sotme për shtyp në Qeveri.

Paraprakisht, brutalitetin e nëpunësve policorë ndaj romëve, që u publikua në një video në rrjetet sociale, e dënoi edhe kryeministri Zoran Zaev.

“Një sjellje e tillë është e turpshme për policinë, e meriton dënimin i cili arriti nga opinioni”, ka shënuar Zaev në Fejsbuk. 

Osmani: Ka dallime me Bullgarinë në pritshmëritë nga marrëveshja

Bujar Osmani, Ministri i Punëve të Jashtme, në konferencën e sotme për media tha se ka dallime midis Maqedonisë dhe Bullgarisë në...

Laboratorë lëvizës për testet Covid-19

Laboratorë të lëvizshëm në një furgon me dy punonjës, një shofer dhe një robot, që përdoret për të kryer tamponë. Ky është...

Avdullah Hotin e presin edhe dy interpelanca

  Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet sot në ora 14:00 për të diskutuar mbi pikat e papërfunduara nga seancat...

Sanksionohen 222 shoferë në Shkup, prej të cilëve 60 për shpejtësi të tejkaluar

Në territorin e qytetit të Shkupit gjatë ditës së djeshme janë shqiptuar gjithsej 222 sanksione, përfshirë 60 shkelje për tejkalimin e shpejtësisë...

SHKA “Xheladin Zeqiri” nga Tetova mbajti koncertin tradicional vjeshtor

Shoqëria Kulturore Artistike “Xheladin Zeqiri” nga Tetova dje mbajti një koncert tradicional vjetor vjeshtor. Për shkak të gjendjes me koronavirusin, publiku kishte...

More Articles Like This