Mariçiq: Avokatët nga Maqedonia e Veriut do të mund të punojnë në Angli dhe në Uells

Must Read

Protestë kundër brutalitetit policor, lule për policët në shenjë pajtimi

https://youtu.be/WckKLROUeb8 Në të njëjtin vend ku ka ndodhur incidenti para dy ditëve,...

Dëshira e 11 vjeçarit, të shkojë në shkollë, nëna druan, personat me nevoja të veçanta s’mund t’u përmbahen protokolleve

https://youtu.be/gVh6UENnl1A Personat me nevoja të posaçme do të ulen në bankat shkollore....

Mbi 32 milion të infektuar me Covid-19, 990 mijë të vdekur në të gjithë botën

Teksa vdekjet nga korona virusi në botë po i afrohen shifrës prej 1 milion, eksperti kryesor i...
- Advertisement -

Avokatët nga Maqedonia e veriut prej tani mund të japin provim transferi dhe të punojnë me titull avokati në  Аngli dhe Uells, kumtoi sot në mëngjes në profilin e tij në Fejsbuk ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq.

Thekson se deri më tani, si avokat nga Maqedonia e Veriut nuk ekzistonin kurfarë mundësi për të punuar si avokakt (solicitor) në Britani të Madhe.

- Advertisement -

“Pas nismës së avokatëve të Maqedonisë së Veriut nga Brukseli, drejtuar përmes Odës së avokatëve të Maqedonisë së Veriut – Odës së avokatëve të Anglisë, avokatët nga Maqedonia e Veriut mund të kualifikohen për avokat pas procedurës së shkurtuar dhe vetëm me provim transferi. Më shumë informata mund të merren në Odën e avokatëve të Maqedonisë së Veriut, si dhe Odën e Anglisë dhe Uellsit. Falënderim për Aleksandar Ivanovskin, Irina Triçkovskën dhe Odën e avokatëve të Maqedonisë së veriut”, shkroi në FB ministri Mariçiq./MIA

- Advertisement -
  • Tags
  • 1

Protestë kundër brutalitetit policor, lule për policët në shenjë pajtimi

https://youtu.be/WckKLROUeb8 Në të njëjtin vend ku ka ndodhur incidenti para dy ditëve, sot u mbajt marsh kundër...

Dëshira e 11 vjeçarit, të shkojë në shkollë, nëna druan, personat me nevoja të veçanta s’mund t’u përmbahen protokolleve

https://youtu.be/gVh6UENnl1A Personat me nevoja të posaçme do të ulen në bankat shkollore. Ky është vendimi i fundit...

Mbi 32 milion të infektuar me Covid-19, 990 mijë të vdekur në të gjithë botën

Teksa vdekjet nga korona virusi në botë po i afrohen shifrës prej 1 milion, eksperti kryesor i Shteteve të Bashkuar për sëmundje...

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të dyshuar të prekur me Covid-19...

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60 vjet, tregojnë rezultatet e analizave...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -