Array

Maqedonia i hap dyert për kategoritë e rrezikuara të emigrantëve

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Pjesëtarë të policisë dhe ushtrisë maqedonase të pozicionuar në kufirin jugor me Greqinë parandalojnë hyrjen e disa mijëra emigrantëve ilegal të cilët nga Greqia nëpërmjet territorit të Maqedonisë përpiqen të kalojnë në Serbi dhe vendet e zhvilluara të Evropës Perëndimore. Pjesëtarë të Armatës së Republikës së Maqedonisë pasdite filluan periodikisht në grupe të lëshojnë kategori të rrezikuara të emigrantëve për hyrje në territorin e Maqedonisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Grupi i parë prej rreth 200 emigrantë i përbëri kryesisht nga gra, fëmijë dhe persona të moshuar është lëshuar rreth orës 15:30 dhe në shoqëri të forcave policore janë përcjellë deri te stacioni hekurudhor në Gjevgjeli, prej nga me tren të jashtëzakonshëm në orën 16:00 u nisën për në Tabanovcë. Pjesëtar të Armatës së Republikës së Maqedonisë informuan se lëshim i këtillë periodik për hyrje në territorin e Maqedonisë do të ketë edhe më vonë, por kjo do të ndodhë sipas vendimit të tyre.

- Advertisement -

Situatë në linjën kufitare greko-maqedonase përkohësisht është e tensionuar për arsye të tentimeve të disa emigrantëve që të depërtojnë kordonin e sigurisë, pas së cilët anëtarë të policisë që të ballafaqohen me situatën kanë përdorën shok bomba.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ivo Koteski, tha për AA se kjo është vetëm zbatimi i vendimeve të qeverisë që janë marrë dje, për arsye të fluksit të madh të emigrantëve që përdorin territorin e Maqedonisë për të arritur në vendet e zhvilluara të Evropës.

- Advertisement -

Ndërkohë vazhdojnë të arrijnë emigrantë në linjën kufitare. Autoritetet ndërkufitare greke deri më tani nuk kanë ndërmarrë asnjë hap për t’i parandaluar, ndërsa sipas deklaratave të emigrantëve, ata janë transportuar të organizuar me autobusë nga Selaniku deri në kufirin me Maqedoninë.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -