Makron do ta prezentojë përbërjen e qeverisë së re

TË FUNDIT

Interi gjunjëzoi Milanin

Emocione, gola, sherr, karton të kuq, por në fund triumfon Inter. Derbi i Milanos në Kupën e Italisë vishet zikaltër...

Kosnett: Marrëveshja e Washingtonit mbetet në fuqi

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë Philip Kosnett ka folur për marrëveshjen e Uashingtonit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizim...

Donald Trump krijon zyrën e ish-presidentit në Florida

Donald Trump nuk është më president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por kjo nuk e ndalon atë të...

Thomas Tuchel do të zëvendësojë Lampardin

Thomas Tuchel është emëruar trajner i ri i Chelseat. Ai vjen në “Stamford Bridge” pas një periudhe dy vjeçare...

Biseda e parë telefonike Putin-Bajden

Presidenti i SHBA-së, Xho Bajden dhe homologu i tij rus, Vlladimir Putin, për herë të parë pas zgjedhjes së...

Presidenti francez Emanuel Makron sot do ta prezentojë përbërjen e qeverisë së re, qëllimi kryesor i së cilës është ta ndihmojë ekonominë në krizën më të rëndë në vend që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kryeministri francez Eduar Filip javën e kaluar dha dorëheqje, ndërsa Makron në vendin e tij e emëroi Zhan Kasteksin (55).

Ekonomia e vendit është në recesion historik pas krizës së koronavirusit.

Makron publikoi në Tuiter se është e nevojshme një “rrugë e re”, dhe theksoi një pjesë të prioriteteve të qeverisë së re – ekonominë, ndryshimet në sistemin e mbrojtjes sociale dhe mjedisore dhe mbrojtjen e sovranitetit evropian.

Analistët theksojnë se Makron kërkon një fillim të ri për t’u rikuperuar nga humbja në zgjedhjet lokale dy vjet para zgjedhjeve presidenciale në vitin 2022. 

TË NGJAJSHME