Majkrosoft: Hakerë rusë, kinezë dhe iranianë involvohen në fushatën zgjedhore në SHBA

Must Read

Paralajmërime për stuhi, tornado, reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe erë të fuqishme në Kroaci dhe Ballkanin Perëndimor

Sistemi evropian për paralajmërim për mot të lig ESTOFEKS dha paralajmërim të shkallës së dytë për disa...

Arbër Isaku zgjedhet zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë

Prokurori Arbër Isaku do të jetë zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë në dy vitet e ardhshme....

Astra Zeneka ofroi vaksinë më të lirë, qeveritë evropiane do të paguajnë dëmshpërblim për pasoja të mundshme

Qeveritë evropiane  do të paguajnë dëmshpërblim për tejkalimin  e kufirit të dakorduar me kompaninë “Astra Zeneka” për...
- Advertisement -

Majkrosoft mbrëmë doli me paralajmërim për involvim të grupeve të hakerëve rusë, kinezë dhe iranianë në fushatën aktuale zgjedhore në SHBA, për ndikimin ndaj rezultateve nga zgjedhjet presidenciale, të caktuara për 3 nëntor.

Sipas Nju-Jork Tajms, rusët punojnë në atë që të rizgjedhet presidenti aktual, Donald Tramp, ndërsa kinezët dëshirojnë zgjedhje të rivalit të tij demokrat, Xho Bajden.

- Advertisement -

Majkrosoft paradokohe informoi se ka pasur tentim për bastisje në serverët e një nga ndërmarrjet, të cilët japin shërbime në sferën e strategjisë dhe komunikimeve në shtabin zgjedhor të Bajdenit. Sulmet janë kryer nga hakerë rusë, pas të cilëve qëndron Moska, kumtuan disa media amerikane.

Bëhet fjalë për ndërmarrjen SKDKnickerbocker, e cila ka qenë e nënshtruar në sulme gjatë dy muajve të kaluara. Krahas Bajdenit, ndërmarrja u jep shërbime edhe demokratëve tjerë të cekur.

- Advertisement -

Në paralajmërimin e mbrëmshëm të Majkrosoftit thuhet se grupi i hakerëve rusë ka shënjestruar më shumë se 200 organizata, një pjesë e madhe prej të cilëve janë të lidhura me parti politike në SHBA, republikanë ose demokratë.

- Advertisement -

Paralajmërime për stuhi, tornado, reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe erë të fuqishme në Kroaci dhe Ballkanin Perëndimor

Sistemi evropian për paralajmërim për mot të lig ESTOFEKS dha paralajmërim të shkallës së dytë për disa pjesë të Kroacisë dhe Ballkanit...

Arbër Isaku zgjedhet zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë

Prokurori Arbër Isaku do të jetë zëvendëskryetar i Këshillit të prokurorëve publikë në dy vitet e ardhshme. Vendimi për zgjedhje të zëvendëskryetarit...

Astra Zeneka ofroi vaksinë më të lirë, qeveritë evropiane do të paguajnë dëmshpërblim për pasoja të mundshme

Qeveritë evropiane  do të paguajnë dëmshpërblim për tejkalimin  e kufirit të dakorduar me kompaninë “Astra Zeneka” për pasojat e mundshme  nga vaksina...

Samiti i liderëve të BE-së më 1 dhe 2 tetor

Liderët e Bashkimit Evropian do të mblidhen në samitin në Bruksel më 1 dhe 2 tetor, është konfirmuar në kabinetin e kryetarit...

Autostrada Shkup-Bllacë nuk mund të ndërpritet, Asllani: Presim kompromis mes pronarëve dhe institucioneve për çmimin

https://www.youtube.com/watch?v=e9FANss3fJ4 18 pronarë të tokave ku duhet të ndërtohen dy kilometrat e parë të autostradës Shkup –...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -