LSM: Vendimi për shtrenjtimin e energjisë elektrike është i nxituar

Must Read

Mbi 73 milionë shikues e kanë ndjekur debatin e parë Tramp-Bajden

Më shumë se 73 milionë njerëz në SHBA e kanë ndjekur raundin e parë të debatit të...

Zaev: Mickoski vraponte pas meje që të shpallet gjendje të jashtëzakonshme

Kryeministri Zoran Zaev në lidhje me pohimet e VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë në Kuvend...

Autoritetet e Kosovës nuk e lejuan ministrin serb Sharçeviq të hyjë në vend

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës e hodhi poshtë kërkesën e Ministrit të Arsimit të Serbisë,...
- Advertisement -

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) vlerëson se vendimi për rritjen e çmimit të energjisë elektrike është i nxituar dhe rritja do të bjerë në ngarkesë të qytetarëve.

“Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë nuk është organizatë që rregullon çmimet e disa shërbimeve ose produkteve të caktuara, por vlerëson se me vendimi i Komisionit Rregullator për rritjen e energjisë elektrike me 7.4 për qind, në krizë shëndetësore mund të kthehet lehtë në krizë ekonomike. Nëse rritja e përshpejtuar e çmimit të energjisë elektrike nuk tërhiqet, është e nevojshme të rriten të gjitha pagat dhe pensionet, në lartësinë e shumës së rritur të shpenzimeve të jetesës ose me të paktën 7.4 për qind, vetëm për të përmbushur konsumin mesatar të energjisë elektrike që një familja do të kushtonte shpenzim shtesë të pagës, pensionit ose të ardhurave të tjera”, thonë nga LSM.

- Advertisement -

Analizat e përgatitura në bazë të shportës minimale sindikale, siç njoftohet, do të dorëzohen në Këshillin Ekonomik dhe Social, në mënyrë që të mundësohet rritja e pagave, nëse nuk hiqet dorë nga rritja e energjisë elektrike.

“LSM nuk dëshiron që qytetarët tanë, të cilët nuk do të jenë në gjendje të paguajnë faturat e rritura të energjisë elektrike, të bëhen shënjestër për përmbarim nga përmbaruesi dhe për këtë arsye theksojmë edhe një herë që Komisioni Rregullator duhet të rishqyrtojë vendimin për rritjen e çmimit të energjisë elektrike”,  thonë nga LSM.

- Advertisement -

Mbi 73 milionë shikues e kanë ndjekur debatin e parë Tramp-Bajden

Më shumë se 73 milionë njerëz në SHBA e kanë ndjekur raundin e parë të debatit të parë televiziv parazgjedhor mes presidentit...

Zaev: Mickoski vraponte pas meje që të shpallet gjendje të jashtëzakonshme

Kryeministri Zoran Zaev në lidhje me pohimet e VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë në Kuvend për miratimit e gjendjeve e...

Autoritetet e Kosovës nuk e lejuan ministrin serb Sharçeviq të hyjë në vend

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës e hodhi poshtë kërkesën e Ministrit të Arsimit të Serbisë, Mladen Sharçeviq për të hyrë...

Putin dhe Makron kanë bërë thirrje për ndërprerje të përleshjeve në Nagorno-Karabah

Presidentët e Rusisë dhe Francës, Vladimir Putin dhe Emanuel Makron, biseduan për përshkallëzimin e konfliktit në rajonin e diskutueshëm Nagorno-Karabah dhe u...

Moti me diell dhe vranësira mesatare

Moti në mbarë vendin do të jetë me diell me vranësira mesatare, në pjesët perëndimore kohë pas kohe dukshëm i vranët me...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -