LSDM po vazhdon bisedimet për të siguruar qeveri të re me mandat të plotë katërvjeçar

Must Read

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për...

​Balotelli ndryshon skuadër, por mbetet në Serie A

Skuadra italiane Genoa ndodhet në negociata me Mario Balotellin për ta ofruar atë me një kontratë njëvjeçare...

Qeveria me pako masash në mbështetje të vreshtarëve

Qeveria në mbledhjen e sotme e shqyrtoi dhe miratoi “Informatën për gjendjen e blerjes së rrushit nga...
- Advertisement -

Nga partia e Zoran Zaevit, Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë, që drejton koalicionin “Mundemi”, pohojnë se po vazhdojnë me bisedimet për të formuar qeverinë.

“Procesi i bisedimeve serioze po vazhdon për të formuar shumicë të qëndrueshme parlamentare për të siguruar qeveri të re me mandat të plotë katër vjeçar” thuhet në kumtesën e LSDM-së të dërguar sot në mëngjes.

- Advertisement -

Ky koalicion, me më së shumti mandate në Kuvend, dje nga Presidenti Stevo Pendarovski mori mandatin për të formuar qeveri të re.

Nga LSDM shkruajnë se propozimi për qeveri të përbërë nga kuadro cilësore, përgjegjëse dhe llogaridhënëse, që do të luftojë krimin dhe korrupsionin në të gjitha nivelet, do t’i dorëzohet Kuvendit, ndërsa vëmendje e veçantë do t’i kushtohet pastrimit të gjyqësorit dhe verifikimit të prejardhjes së parave për çdo zyrtar.

- Advertisement -

“Programi i qeverisë do t’i kushtohet kryesisht ekonomisë së re, ku parimet kryesore janë pagat dhe pensionet për të vazhduar të rriten, për të investuar në rininë dhe zhvillimin e ekuilibruar rajonal, për të marrë kujdes të veçantë dhe madje edhe më të madh për qytetarët më të varfër dhe për të siguruar mbështetje të vazhdueshme të ekonomisë së brendshme” shkruhet në kumtesë.

Përfundojnë duke thënë se Maqedonia e Veriut do të fitojë qeveri që ndjek rrugën evropiane, rrugën e ekonomisë dhe drejtësisë, rrugën drejt prosperitetit dhe stabilitetit afatgjatë dhe “qeveri që nuk di për devijimin nga rruga që çon pas anëtarësimit në NATO dhe drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian”.

- Advertisement -

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...

​Balotelli ndryshon skuadër, por mbetet në Serie A

Skuadra italiane Genoa ndodhet në negociata me Mario Balotellin për ta ofruar atë me një kontratë njëvjeçare nga Breschia.

Qeveria me pako masash në mbështetje të vreshtarëve

Qeveria në mbledhjen e sotme e shqyrtoi dhe miratoi “Informatën për gjendjen e blerjes së rrushit nga rekolta 2020 me propozim masa”,...

Kërkohet mbyllja e Deponisë Rusino, “Gostivari, Çernobil i Maqedonisë”

Qytetarët e Gostivarit të revoltuar shkak i deponisë Rusino sot kanë organizuar protestë. Kërkojnë ajër të pastër dhe mbylljen e kësaj deponie....

Qeveria dha dritë të gjelbër për ndërtimin e hekurudhës për në Shqipëri

Qeveria sot e shqyrtoi dhe miratoi Informacionin për ndërtimin e hekurudhës Kërçovë – kufiri me Republikën e Shqipërisë në dy faza, dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -