LSDM: Ne do ta drejtojmë Qeverinë. Pas 2 gushtit hyjmë në proces të përcaktimit të koalicionit

TË FUNDIT

2 padi dhe 12 arrestime për protestën e “Monstrës”, detaje të reja nga Prokuroria

12 arrestime dhe 2 padi penale është bilanci i fundit i aktiviteteve që i ka ndërmarrë Prokuroria Themelore Publike...

Sami Tërnoci nga Bujanoci i del në ndihmë mërgatës shqiptare për regjistrimin

Procesi i regjistrimit në Maqedoninë e Veriut i ka mobilizuar edhe mërgimtarët nga trojet shqiptare. Kështu është rasti me...

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë, që udhëheq koalicionin “Mundemi”, fitues i zgjedhjeve, ka bërë të ditur se pas 2 gushtit, ditës së Ilindenit, do të fillojnë procesin për formimin e qeverisë që do ta udhëheqin ata.

“Duke pasur parasysh periudhën e kaluar të mbushur me krizën e koronavirusit, LSDM-ja përpiqet këto ditë deri dhe rreth Ilindenit qytetarët të mund të marrin frymë nga aktivitetet politike të partive. Pas Ilindenit, në pajtim me afatet ligjore, hyjmë në një proces të përcaktimit të koalicionit qeveritar të udhëhequr nga LSDM-ja” shkruhet në njoftimin e socialdemokratëve, përcjell TV21.

Shkruajnë po ashtu se “afatet ligjore do të ruhen plotësisht, shteti do të ketë institucione funksionale dhe legjitime”. Më tej shtojnë se mandati për përbërjen e qeverisë së ardhshme është te Zoran Zaevi, që siç shprehen, do të jetë kryeministri i ardhshëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut./TV21

TË NGJAJSHME