Array

“Llogaritari i Aushwitzit”- Ju lutem më falni

Must Read

U ndërpre seanca ku në rend dite ishin vendimet për gjendje të jashtëzakonshme, vazhdimi do të ricaktohet

Kuvendi sot e filloi seancën, në rend dite të së cilës ishin pesë vendimet për shpalljen e...

2 viktima, 194 raste të reja me Covid-19 dhe 158 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1697 teste të realizuara 194 persona...

Pendarovski: Gjendjet e jashtëzakonshme janë sjell me konsensus politik

Kabineti i presidentit të shtetit Stevo Pendarovski ka reaguar pas paralajmërimit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së se nuk...
- Advertisement -

Ish roja i kampit Aushwitz, Oscar Groening, ka thënë në gjykatë se e ka pasur të qartë se hebrenjtë nuk do të dalin të gjallë nga kampi i nazistëve në Poloni.
“Nuk kam mundur as të mendoj se kjo do të ndodhë”, ka thënë 93 vjeçari Groening në gjykim i cili ka filluar të martën në Lineburg të Gjermanisë, transmeton agjencia gjermane DPA.

Groeningu akuzohet për veprimtarinë e tij në Aushwitz në maj dhe qershor të vitit 1944 kur në kamp kanë arritur 425 mijë hebre nga Hungaria dhe se 300 mijë nga ta janë vrarë në dhomat e gazit.

- Advertisement -

Prokurorët thonë se Groening në mes tjerash ka ndihmuar të grumbullojë para që u janë marrë nga të burgosurit në llogore.

Në ditën e parë të gjykimit në Lineburg ish “llogaritari i Aushwitzit” ka thënë se ndjehet moralisht fajtor por ka thënë se ka dallim në mes punës së tij dhe xhelatëve dhe përgjegjësinë e vërtetë duhet ta thotë gjyqi.

- Advertisement -

“Nuk ka dyshim se ndjej përgjegjësi morale. Ju lutem të më falni”, ka thënë ish pjesëtari i divizionit SS të Gjermanisë. /kp/

- Advertisement -

U ndërpre seanca ku në rend dite ishin vendimet për gjendje të jashtëzakonshme, vazhdimi do të ricaktohet

Kuvendi sot e filloi seancën, në rend dite të së cilës ishin pesë vendimet për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak...

2 viktima, 194 raste të reja me Covid-19 dhe 158 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1697 teste të realizuara 194 persona janë diagnostikuar me virusin korona.

Pendarovski: Gjendjet e jashtëzakonshme janë sjell me konsensus politik

Kabineti i presidentit të shtetit Stevo Pendarovski ka reaguar pas paralajmërimit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë për konfirmimin...

Çaushoglu: Nëse Azerbajxhani kërkon Turqia do të ndërhyjë në Nagorno-Karabah

Azerbajxhani është i aftë ta çlirojë territorin e tij vetë, por nëse dëshiron mbështetje dhe kërkon ndihmë, ne do të jemi me...

Transporti hekurudhor në Kinë, 108 milionë pasagjerë gjatë 11 ditëve të ardhshme!

Mbi 108 milionë pasagjerë pret të ketë shteti kinez në 11 ditët e ardhshme në transportin hekurudhor, shkaku i një feste kombëtare,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -