Lista e plotë e fituesve në Oscars

TË FUNDIT

Dhe askush nuk u godit me shuplakë.

“Everything Everywhere All at Once” dominoi Oscars të dielën mbrëma, duke fituar shtatë çmime, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë, regjisorin më të mirë, montazhin më të mirë, aktorin më të mirë dytësor, aktoren më të mirë dytësore dhe skenarin më të mirë origjinal.

Këtu është lista e plotë e fituesve:

Filmi më i mirë: “Everything Everywhere All at Once”

Aktorja më e mirë: Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”

Aktori më i mirë: Brendan Fraser, “The Whale”

Regjisori më i mirë: Daniel Kwan, Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once”

Kënga më e mirë origjinale: “Naatu Naatu”, “RRR”

Dokumentari më i mirë artistik: “Navalny”

Skenari më i mirë i përshtatur: “Women Talking”

Skenari më i mirë origjinal: “Everything Everywhere All at Once”

Dizajni më i mirë i kostumeve: “Black Panther: Wakanda Forever”

Filmi më i mirë ndërkombëtar: “All Quiet on the Western Front”

Aktori më i mirë në rol dytësor: Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once”

Filmi më i mirë i animuar: “Guillermo Del Toro’s Pinocchio”

Efektet më të mira vizuale: “Avatar: The Way of Water”

Kinematografia më e mirë: “All Quiet on the Western Front”

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All at Once”

Editimi më i mirë i filmit: “Everything Everywhere All at Once”

Rezultati më i mirë: “All Quiet on the Western Front”

Tingulli më i mirë: “Top Gun: Maverick”

Dizajni më i mirë i prodhimit: “All Quiet on the Western Front”

Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve: “The Whale”

Dokumentari më i mirë (Tema e shkurtër): “The Elephant Whisperers”

I shkurt më i mirë (animuar): “The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”

Filmi më i mirë i shkurtër (Live Action): “An Irish Goodbye”

error: Content is protected !!