Array

Lamtumirë Mark Krasniqi

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Presidentja e Vendit,Kryeministri,dhe Liderët e partive Politike në vend kanë shprehur ngushllimet e tyre më të sinqerta për familjen Krasniqi me rastin e vdekjes së Akademikut Mark Krasniqi.

Atifete Jahjaga

- Advertisement -

E nderuara familja Krasniqi,

Me pikëllim dhe dhimbje të thellë e mora lajmin për ndarjen nga jeta të Akademik Mark Krasniqit, njërit prej personaliteteve më të njohura të shkencës dhe të politikës në vendin tonë, që gjithë jetën ia kushtoi çështjes kombëtare.

- Advertisement -

E ndaj me Ju, e nderuara familja Krasniqi, këtë dhimbje të madhe për humbjen e njeriut më të dashur, duke e kujtuar përherë punën dhe angazhimin e palodhshëm për dekada me radhë të Akademik Mark Krasniqit.

Akademik Mark Krasniqi do të përkujtohet ndër gjenerata për kontributin e jashtëzakonshëm në fushën e shkencës, publicistikës letrare dhe si autor i teksteve shkollore dhe njëri prej njerëzve më të mëdhenj të Kosovës që ka punuar për lirinë dhe pavarësinë e saj.

- Advertisement -

Ndarja nga jeta e Akademik Mark Krasniqit është humbje e madhe për familjen, për miqtë, për bashkëpunëtorët, për të gjithë ata që patën fatin ta njohin. Është humbje e madhe për gjithë Kosovën.

Në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës, në emër të Institucioneve dhe në emrin tim personal, ju lutem pranoni ngushëllimet më të sinqerta.

————————
Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ngushëlloi familjen Krasniqi dhe të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës me rastin e ndarjes nga jeta të veprimtarit të shquar, anëtarit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, Akademik Mark Krasniqi.

“Me dhembje dhe pikëllim të madh e morëm lajmin për ndarjen nga jeta të Akademik Mark Krasniqit, personalitet i shquar në fushën e shkencës dhe kulturës shqiptare. Akademik Mark Krasniqi me veprimtarinë e tij të jashtëzakonshme, ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm për Kosovën, duke lënë gjurmë të pashlyeshme në arsimin, shkencën, kulturën dhe botën akademike të Kosovës”, thuhet në telegramin e kryeministrit Mustafa.

Kryeministri Isa Mustafa po ashtu thekson se Akademik Mark Krasniqi, do të përkujtohet përherë si një personalitet i shquar frymëzues për kosovarët, për kontributin e dhënë në shumë fusha të shkencës në Kosovë.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke shprehur ngushëllimet më të sinqerta në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, thekson se vdekja e Akademik Mark Krasniqit është humbje shumë e madhe për familjen, për kolegët dhe për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës.

—————
Hashim Thaçi

Vdiq Mark Krasniqi, një nga figurat e shquara të botës intelektuale dhe politike shqiptare përgjatë dy shekujve, dy luftërave dhe shumë ndryshimeve thelbësore që ka përjetuar shoqëria dhe shteti shqiptar. Ngushllimet e sinqerta familjes Krasniqi. HTH

———
Ramush Haradinaj

E nderuara Familje Krasniqi dhe gjithë Komuniteti shkencor dhe letrar mbarëshqiptar:

Vdekja e Akademik Krasniqit, është një humbje e madhe për familjen e tij, shkencën dhe dijen si dhe për gjithë popullin shqiptar!

Akademik Krasniqi, e harxhoi një jetë në shërbim të atdheut. Një njëri i urtë e me vlera të jashtëzakonshme, Akademik Krasniqi, do të mbetet një nga ikonat e luftës për lirinë e Kosovës, një studiues i shkëlqyer si dhe njëri prej krijuesve më origjinal në historiografinë dhe letërsinë shqiptare.

Përherë shembull në rrugëtimin tonë të mëtutjeshëm!

Ju lutem që të pranoni ngushëllimet e mia më të sinqerta të cilat i shpreh edhe në emër të anëtarësisë së AAK-së dhe të familjës sime.

———-

NISMA për Kosovën – Telegram ngushëllimi!

NISMA për Kosovën, me keqardhje mori lajmin e hidhur për vdekjen e akadamikut, Mark Krasniqi.

Akademik, Mark Krasniqi, çdo herë do të mbahet mend për kontributin e madh që ka dhënë për shkencën, dijen dhe për çështjen kombëtare nëpër vite.

NISMA për Kosovën ju shprehë ngushëllime familjes Krasniqi, miqve e kolegëve te të ndjerit, Krasniqi. Ngushëllime!

———————–

Kadri Veseli

Telegram ngushëllimi i kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, me rastin e vdekjes së akademik Mark Krasniqit

Me rastin e vdekjes së akademik Mark Krasniqit, familjes Krasniqi, Akademisë së Shkencave dhe të Arteve, komunitetit letrar e kulturor, në emër të Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe emrin tim, u shpreh ngushëllimet e sinqerta.

Akademik Krasniqi ka lënë gjurmë të pashlyera në shkencën, kulturën, artin dhe edukimin e popullit tonë, me krijimtarinë e tij të gjithanshme letrare, etnografike e politike.
————

Ferid Agani

Partia e Drejtësisë, dhe lideri i saj, Ferid Agani, me rastin e vdekjes së akademik Mark Krasniqit, i dërgon ngushëllime të sinqerta familjes Krasniqi, Akademisë së Shkencave, por edhe mbarë popullit shqiptar.

PD vlerëson lart veprën jetësore të akademik Mark Krasniqit për shkencën, por edhe për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

E nderuara familja Krasniqi, Akademi e Shkencave dhe mbarë popull shqiptar, pranoni ngushëllimet më të sinqerta të liderit Ferid Agani, por edhe të mbarë anëtarësisë së Partisë së Drejtësisë, me rastin e ndarjes nga jeta të njeriut më të dashur, duke e kujtuar përherë punën dhe angazhimin e palodhshëm të tij për dekada me radhë për çështjen kombëtare, por edhe për shkencën në përgjithësi.

I ndjeri Krasniqi, do të mbetet gjithmonë shembull për brezat e ardhshëm për faktin se i njëjti pati dhënë një kontribut të paçmuar edhe në aksionin për pajtimin e gjaqeve, ngjarje kjo që ka lënë gjurmë të pashlyer në historinë e kombit shqiptar.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -