Kuvendi i Shqipërisë vendosi, Presidenti Ilir Meta nuk do të shkarkohet

Must Read

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë tejkaloi 31 milion

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë, sipas ueb faqes  Uorldometer (Worldometer), tejkaloi 31 milion.

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament.

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja...
- Advertisement -

Kuvendi i Shqipërisë në seancën e sotme plenare me shumicë votash e miratoi rekomandimin e Komisionit Hetimor Parlamentar për çështjen e shkarkimit të presidentit, Ilir Meta.

Me 78 vota “për” u vendos që presidenti Meta të mos shkarkohet bazuar në gjetjet në raportin e Komisionit të paraqitur nga kryetari Ulsi Manja i cili thotë se shkeljet e presidentit Meta të kompetencave kushtetuese nuk janë serioze.

- Advertisement -

Ndërsa, “kundër” votuan 17 ndërkaq “abstenuan” 8-të.

Në seancë, kryeministri Edi Rama tha se Meta meriton të shkarkohet, por se “ata i referohen mendimit të Komisionit të Venecias”.

- Advertisement -

“Ilir Meta, në vlerësimin tonë, meriton të shkarkohet, por ne i referohemi mendimit të Komisionit të Venecias. Duke e mbyllur këtë çështje para së gjithash u them atyre që e komentojnë këtë vendim, si ndryshim kursi në lidhje me Ilir Metën se nuk është kështu. Konsiderojmë se Ilir Meta duhet të shkarkohet, por ne jemi të ndryshëm nga partia e vjetër dhe ajo e re”, tha Rama.

Shumica parlamentare në të cilën u mbështet nga disa prej deputetëve të opozitës, formoi Komision Hetimor një vit më parë për të shkarkuar Metën pasi ai anuloi dekretin që së pari i caktoi zgjedhjet lokale më 30 qershor dhe më pas i ripërcaktoi ato më 13 tetor. Sidoqoftë, zgjedhjet lokale u mbajtën më 30 qershor, në të cilat morën pjesë vetëm koalicioni i udhëhequr nga PS-ja ndërsa opozita i bojkotoi ato, kështu që nga 61 kryetarë e rinj të komunave, madje 60 janë nga PS-ja.

- Advertisement -

Socialistët akuzuan gjithashtu Metën për shkelje të kompetencave kushtetuese në zgjedhjen dhe betimin e gjyqtarëve kushtetues para tij.

Megjithatë, Meta dhe para Komisionit të Hetimit dhe para delegacionit të Komisionit të Venecias i cili ishte në Tiranë, tha se ai e kishte bërë atë për të parandaluar “trazirat e mëdha të përgjakshme, të cilat po përgatiteshin dhe për të cilat kishte marrë informacione nga shërbimet sekrete”.

Mandati pesëvjeçar i Metës, përfundon më 24 korrik të vitit 2022.

- Advertisement -

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë tejkaloi 31 milion

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë, sipas ueb faqes  Uorldometer (Worldometer), tejkaloi 31 milion. SHBA  është më...

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament. Autoritetet lokale zgjidhen ...

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja gjermane në vend, Anke Holshtajn.

Për dy ditë ujërat e zeza rrjedhin nëpër rrugët e Crniçes, banorët kanë frikë për shëndetin e tyre

Për dy ditë me radhë në vendbanimin Crniçe në Shkup, ujërat e zeza po rrjedhin nëpër rrugë. Banorët thonë se këtë problem...

701 gjoba për mosmbajtjen e maskës!

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, janë regjistruar 701 kundërvajtje për mosmbajtjen e maskës, raporton...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -