Array

Kush janë gratë që duan të bëhën kryetare në Shqipëri

Must Read

528 shkelje për mosmbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 528 shkelje për mosmbajtjen e maskës.

Fundjavë pa TVSH më 10, 11 dhe 12 tetor

Fundjava e zgjatur, 10, 11 dhe 12 tetor do të jetë fundjava pa TVSH për të gjithë...

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve...
- Advertisement -

12 nga kandidaturat e mazhorancës dhe opozitës për zgjedhjet e 21 qershorit, janë gra. 10 prej tyre do të garojnë nën siglën e mazhorancës dhe vetëm 2 nën atë të opozitës. Opozita, kandidatet e saj femra i ka në dy bashki kryesore, Durrësin e Shkodrën. Në qytetin verior do të kandidojë Voltana Ademi. Deputetja e Partisë Demokratike, ish –nënkryetare e kësaj bashkie dhe ish –prefekte e qarkut të Shkodrës, do të ketë përballë një tjetër grua. Keti Bazhdardi do të kandidojë për Partinë Socialiste. E ardhur nga shtresa e ish –të përndjekurve ajo do të kërkojë gjithashtu votën e qytetarëve të Shkodrës për të administruar punët e qytetit. Cilado qoftë fituesja, kjo bashki do të ketë në krye të saj një grua.

Në Durrës, opozita kandidoi Grida Dumën. Ajo do të kërkojë të “thyejë” Vangjush Dakon që garon për një mandat të tretë.

- Advertisement -

Të gjitha kandidatet e tjera janë të së majtës. Në Gjirokastër, nën siglën e mazhorancës do të jetë kandidatja e LSI –së, Zamira Rami.

Po për LSI, Diana Mile kandidon në Pogradec dhe Miranda Rira në Prrenjas.

- Advertisement -

Në Mat, e majta kandidon Adelina Faricin, në Roskovec Majlinda Bufin, në Klos Valbona Kolën, në Sarandë Floriana Kokën, në Patos Rajmonda Balilin.

Mimoza Arapi kandidon për llogari të PDIU –së, sërish nën siglën e mazhorancës.

- Advertisement -

528 shkelje për mosmbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 528 shkelje për mosmbajtjen e maskës. Nga Ministria...

Fundjavë pa TVSH më 10, 11 dhe 12 tetor

Fundjava e zgjatur, 10, 11 dhe 12 tetor do të jetë fundjava pa TVSH për të gjithë qytetarët, njoftoi kryeministri Zoran Zaev....

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve kapitale. Këtë, siç informojnë nga...

Në një minierë kineze për shkak të helmimit me monoksid karboni vdesin 16 minatorë

Gjashtëmbëdhjetë persona e humbën jetën si rezultat i helmimit me monoksid karboni në një minierë për thëngjill në Kinën Jugperëndimore, kumtuan autoritetet...

Protesta të reja në Bjellorusi, Tihanovskaja do të inaugurohet në mënyrë simbolike si presidente

 Protesta të reja priten sot përgjatë Bjellorusisë, ku aktivistët iu bëjnë thirrje banorëve që të dalin në rrugë, pas inaugurimit të Aleksandër...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -