Array

Kurti: E shkarkuam Jabllanoviqin, radhën e ka Kuçi

Must Read

Nesër merret vendim për qëndrimin ditor në shkolla

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nesër në mëngjesin do të takohet që ta shqyrtojë mundësinë për vendosjen e...

Në Moskë më shumë se 60.000 vullnetarë për vaksinën ruse

Më shumë se 60.000 njerëz  u paraqitën vullnetarisht të marrin pjesë në testimin e vaksinës ruse kundër...

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë tejkaloi 31 milion

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë, sipas ueb faqes  Uorldometer (Worldometer), tejkaloi 31 milion.
- Advertisement -

Nuk mjafton beteja parlamentare,ecim me protesta

Ish-lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, në emisionin e KTV-së “Rubikon”, ka thënë se opozitës nuk i mjafton beteja parlamentare dhe sipas tij, VAN-i duhet të organizojë më shumë protesta kundër keqqeverisjes së Isa Mustafës.
“Ne konsiderojmë se nuk mjafton beteja parlamentare. Ishte e domosdoshme të dëgjohej zëri i popullit. Në kohën kur nuk ka shumë seanca të Kuvendit, është mirë të ketë më shumë protesta sepse ka një tendencë që Qeveria po e anashkalon Kuvendin dhe se po e thërret atë kurdo që po ka nevojë për të”, ka thënë Kurti gjatë emisionit “Rubikon”, përcjell Koha.net.
“Nuk janë të mjaftueshme protestat dhe beteja parlamentare. Ne synojmë t’i bashkojmë këto dyja. Tash Lëvizja Vetëvendosje e ka bashkuar opozitën dhe po i prin asaj”.
Ai e ka cilësuar si të suksesshme protestën e 27 janarit të këtij viti, kur opozita organizoi atë kundër ish-ministrit Jabllanoviq dhe për Trepçën ndërsa ka shtuar se opozita ka ide më të qarta pa Lidhjen Demokratike të Kosovës.
“Pa u bërë 100 ditë e kemi shkarkuar një ministër dhe tash e kemi në plan të shkarkojmë një tjetër [Hajredin Kuçin]. Sepse tash jemi më aktivë dhe jemi më të fuqishëm. Opozita tani i ka idetë më të qarta në mungesë të LDK-së e cila asnjëherë nuk kishte ide opozitare”, ka thënë ish-lideri i Vetëvendosjes.
Ai ka thënë se Blloku VLAN u shpërbë pasi Isa Mustafa i tradhtoi ata.
“Ai tradhtoi opozitën sepse nuk e respektoi marrëveshjen e 10 shtatorit të vitit 2014. Ai e shkeli nënshkrimin e tij”.

- Advertisement -

Nesër merret vendim për qëndrimin ditor në shkolla

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nesër në mëngjesin do të takohet që ta shqyrtojë mundësinë për vendosjen e qëndrimit ditor në shkolla, ndërsa...

Në Moskë më shumë se 60.000 vullnetarë për vaksinën ruse

Më shumë se 60.000 njerëz  u paraqitën vullnetarisht të marrin pjesë në testimin e vaksinës ruse kundër Kovid-19 në Moskë, deklaroi sot...

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë tejkaloi 31 milion

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë, sipas ueb faqes  Uorldometer (Worldometer), tejkaloi 31 milion. SHBA  është më...

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament. Autoritetet lokale zgjidhen ...

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja gjermane në vend, Anke Holshtajn.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -