Kujdes po xhirohet! Policia me kamera kundër grisjes së dënimeve për shkeljet në trafik

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Policia është e vendosur që të përballet me shoferët që nuk i respektojnë rregullat e trafikut, duke paralajmëruar kontrolle dhe dënime. Ky vendim vjen pasi që edhe përkundër masave dhe aktiviteteve të ndërmarra deri më tani, shoferët edhe më tej janë të padisiplinuar dhe nuk i respektojnë rregullat e trafikut. Ministri për Punë të Brendshme, Oliver Spasovski, thotë se së shpejti do të ndërmerren masa për përmirësimin e sigurisë në trafik, ndërsa do të prezantohet edhe plani për kontrolle të përforcuara.

 “Zgjidhja e fundit është të instalojmë teknologji bashkëkohore, të instalojmë kamera që në mënyrë praktike do të jenë ata që do të identifikojnë parregullsi në trafik, të kemi një sistem të mbyllur që nuk do të ndikohet nga faktorin njeri. Për shkak se aty ku nuk ka ndikim faktori njeri, kemi rezultate më të mira, nuk kemi selektivitet, kemi transparencë të mirë”, tha Oliver Spasovski, Ministër i Punëve të Brendshme.

- Advertisement -

Nga MPB paralajmëruan se ashpër do të sanksionohen shkeljet në trafik që janë arsye për fatkeqësi trafiku me pasoja të rënda.

 “Policia e trafikut në Shkup dhe në Tetovë tashmë do të fillojë me përdorimin e body camera-ve nga çdo nëpunës policor dhe në atë mënyrë kemi një qasje më të ndryshme edhe nga qytetarët edhe nga policët. Pilot projekt të tillë kemi në policinë në autostrada. Atje tashmë nuk kemi asnjë ankesë nga qytetarët, e as nga policët për shkak se me anë të kamerave, përmes incizimeve të asaj që ndodh gjatë kohës së kontrollit, kemi kontroll të plotë të gjendjeve dhe kjo është e mirë edhe për nëpunësit policor edhe për qytetarët”, tha Ministri i Punëve të Brendshme.

- Advertisement -

Përveç se në rrugë të hapur, tashmë polici do të ketë edhe nëpër vendbanime. Si pasojë e mosdisiplinës dhe papërgjegjësisë në trafik, në 6 muajt e parë të vitit 2020 jetën e kanë humbur 43 persona dhe rreth          2 500 persona janë lënduar, ndërsa vitin e kaluar si pasojë e papërgjegjësisë në trafik, jetën e kanë humbur 132 persona, ndërsa 5 164 janë lënduar.

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -