Kryeministri i Kosovës fton në kujdes maksimal që të shmanget mbyllja e plotë e vendit

Must Read

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39.

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si...

 Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka ftuar qytetarët në kujdes maksimal dhe solidaritet me qëllim të shmanget mbyllja e plotë e vendit për shkak të pandemisë së Kovid-19, njofton korrespondenti i MIA-s në Prishtinë.

Hoti paradite përmes faqes së tij në Fejsbuk ka paralajmëruar valë të re të pandemisë dhe ka theksuar se institucionet e Kosovës i ndërmarrin aktivitetet e nevojshme në përballje me rritjen e të infektuarve.

Rritja e kapaciteteve për testim të rasteve të dyshuara, plani i Qendrës klinike universitare në Kosovë për aktivizim të shtretërve shtesë në spitalet e Prishtinës dhe ato rajonale, kontrolli i shtuar në shkolla dhe komunikimi i rregullt javor me partnerët ndërkombëtarë janë pjesë e masave për përballje me krizën shëndetësore që i ka përmendur kryeministri kosovar.

“Por nevojitet të tregojmë kujdes maksimal në punë, shkolla, në biznese, në rrugë dhe çdo aktivitetet i cili nënkupton tubim të njerëzve. Duhet të ketë mirëkuptim që të shmangen të gjitha tubimet publike të çfarëdo natyre siç rekomandojnë Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti nacional për Shëndet publik i Kosovës”, ka thënë Hoti.

Numri i rasteve aktive me Kovid-19 për momentin në Kosovë është 1.485 me atë që në javët e fundit ajo është rritur rreth 300. Nga paraqitja e epidemisë, sipas të dhënave të fundit janë evidentuar 16.754 bartës të virusit ku 14.617 janë shëruar, derisa 652 kanë vdekur.

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39. Sipas TRT Haber,...

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke thënë se e kupton zemërimin...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si zëvendësues potencial për teknikun në...

Dy persona me origjinë nga Kosova ndërrojnë jetë nga tërmeti në Izmir

Dy persona me origjinë nga Kosova vdiqën si pasojë e lëndimeve të marra pas rrëzimit të një ndërtese si rrjedhojë e tërmetit...

Shqipëria hapi spitalin e tretë për Covid

 Për shkak të numrit të rritur të të infektuarve, veçanërisht atyre të cilëve iu nevojitet mjekim spitalor, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

More Articles Like This