Array

Krushjanët kërkojnë më shumë përkrahje

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Banorët e Krushës së Madhe kanë mbajtur sot për herë të dytë “Festivalin e Specit”. Duke treguar për mundin dhe punën që bëjnë ata, kryetari i fshatit Selami Hoti, e ka quajtur Krushën, vatër të punës dhe sakrificës.

Vetëm në Krushë, speci kultivohet në një sipërfaqe mbi 300 hektar ndërkaq në tërë komunën e Rahovecit speci kultivohet në mbi 950 hektar.

- Advertisement -

Por, këtyre bujqve sipas Selami Hotit, që njëherit është edhe koordinator i festivalit nuk po u shpaguhet djersa sa duhet.

Hoti, theksoi nevojën që të investohet sa më shumë në teknologji, ashtu që kultivuesit e specit dhe perimeve tjera të jenë konkurrent të barabartë, të hiqet akciza e naftës, por edhe të ndërrohet mentaliteti i fermerit përmes këshillave.

- Advertisement -

I pari i Rahovecit, Idriz Vehapi, i cili ishte sot pjesëmarrës në këtë festival u tha të pranishmëve se festivali në fjalë do të rritet në vitet e ardhshme. E përveç kësaj ai premtoi edhe rritje në donacione.

“Prania e ministrit të Financave në këtë takim do të thotë se qeveria ka ndër prioritetet kryesore sektorin e bujqësisë, donacionet për bujqësi janë të dyfishuar, ndërkaq për vitin e ardhshëm do të rriten edhe më shumë. Unë si kryetar i komunës së Rahovecit, do të bëjë çmos që për fermerët e komunës tonë donacionet të rriten sepse për këtë ka nevojë”, ka thënë Vehapi.

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -