Kritika të ashpra ndaj Johnson, i dalin fotot ku shihet duke festuar gjatë karantinës

TË FUNDIT

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson po përballet me pyetje të reja pasi u publikuan fotot që tregojnë kryeministrin duke pirë në një ngjarje gjatë kohës së bllokimit nga Covid-19.

Fotografitë e publikuara nga ITV News besohet se tregojnë kryeministrin në një festë më 13 nëntor 2020. BBC raporton se i është thënë se të paktën një person që mori pjesë në ngjarje u gjobit, por kryeministri jo.

Policia Metropolitane po përballet me thirrje për të shpjeguar pse Johnson nuk mori gjobë.

Policia hetoi dy ngjarje në Downing Street më 13 nëntor. I pyetur në Parlament nga një deputet laburist nëse një festë ishte mbajtur në atë datë, Johnson tha “jo”, duke shtuar se “jam i sigurt…të gjitha rregullat janë ndjekur”.

Ndërkohë, një burim qeveritar i tha gjithashtu BBC-së se nëpunësja civile, Sue Grey mund të dorëzojë raportin e saj për partitë në Downing Street të mërkurën, e ndjekur nga një deklaratë në Parlament dhe një konferencë për shtyp nga kryeministri.

Ish-udhëheqësja e Konservatorëve Skocezë, Ruth Davidson tha se kryeministri kishte gënjyer Parlamentin dhe pozicioni i tij tani ishte i paqëndrueshëm.

Konservatori i lartë, Tom Tugendhat ishte gjithashtu kritik. “Serioziteti në çështjet e qeverisë. Na kushton të gjithëve. Dhe kam frikë se kjo thjesht nuk duket serioze.”, tha ai.

Ish-sekretari i drejtësisë, Robert Buckland tha se nëse ka një gënjeshtër të qëllimshme, nuk mund të shoh se si dikush, përfshirë këtë kryeministër, mund të vazhdojë.

Boris Johnson u fotografua duke bërë dolli për kolegët, derisa shihet pranë një tavoline me shishe vere, gota vere, ushqime dhe pije të tjera.

Boris Johnson në festën e Downing Street

Një bllokim i dytë i koronavirusit ishte në fuqi në Angli në kohën kur u bënë fotografitë, me tubime në ambiente të mbyllura, përveç nëse “është e nevojshme” për qëllime pune.

Pretendimet rreth tubimeve të mbajtura në Downing Street dhe Whitehall gjatë gjithë pandemisë çuan në një hetim të Policisë Metropolitane për 12 ngjarje.

Johnson, gruaja e tij Carrie dhe kancelari Rishi Sunak morën të gjithë nga një gjobë për pjesëmarrjen në një festë ditëlindjeje të organizuar për nder të Kryeministrit në qershor 2020.

Shfaqja e fotografive ngjalli pretendime të reja nga deputetë të opozitës dhe të tjerë se Johnson me vetëdije mashtronte Parlamentin kur më parë u tha atyre se asnjë rregull për Covid nuk ishte thyer në Downing Street, shkruan BBC.

Më 8 dhjetor 2021, deputetja laburiste, Catherine West pyeti Johnsonin në Commons nëse një festë kishte ndodhur në Downing Street më 13 nëntor 2020 – megjithëse nuk është e qartë nëse ajo i referohej ngjarjes së fotografuar.

“Jo, por jam i sigurt se çfarëdo që ka ndodhur, udhëzimi është ndjekur dhe të gjitha rregullat janë ndjekur në çdo kohë”, u përgjigj kryeministri.

Sipas udhëzimeve të qeverisë, ministrat që me vetëdije mashtrojnë Parlamentin pritet të japin dorëheqjen./21Media