Array

"Kosova ka nevojë për fitimin e përkrahjes së FMN-së"

Must Read

2 milionë njerëz mund të vdesin, para se të nisë vaksinimi – paralajmëron OBSH

Numri i vdekjeve globale nga Covid-19 mund të arrijë në dy milionë para se të nisë përdorimi...

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me sulmin jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me një sulm jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në...

​Henderson do mungojë ndaj Arsenalit, pritet të startojë Thiago

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp në konferencë për mediat, ka konfirmuar se në ndeshjen kundër Arsenalit pritet...
- Advertisement -

Kosova ka nevojë për mbështetjen e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), në mënyrë që të ketë qasje në institucionet tjera financiare për marrje të kredive për projektet qeveritare. Kështu ka deklaruar ministri i financave , Avdullah Hoti, pasi kthimit nga vizita në SHBA.

Hoti ka thënë se ka mundësi që Kosova të ketë një program me FMN, program ky i cili pritet të negociohet shumë shpejtë. “Jemi pajtuar në terma të përgjithshëm me FMN për një program të mundshëm të cilin do e negociojmë besoj shumë shpejtë, i cili program neve na mundëson të mbajnë stabilitetin makro- fiskal në vend por në të njëjtin kohë të hapim mundësinë për projekte zhvillimore… Ne i kemi bind ata që Kosova ka stabilitetmakro-fiskal, Kosova nuk ka nevojë për programme FMN për të ruajtur stabilitetin makro-fiskalsepse ne e mbajmë vet atë, por kemi nevojë për mbështetjen e fondit për të siguruar kredibilitet te organizatë ndërkombëtare karshi financave publike që ne kemi mundësi të hyjmë në kredi ndërkombëtare te Banka Botërore, te IBRD, IBA tek organizatë tjera që janë të gatshme të financojnë projektet e qeverisë së re”, theksoi Hoti.

- Advertisement -

Edhe Guvernatori i Bankës Qendrore, Bedri Hamza, sikurse ministri Hoti, e vlerësoi vizitën e bërë në institucionet kryesore të financave në botë, duke thënë se arritja e një programi të ri me FMN, do t’i mundësoi Kosovës të krijojë lidhje të reja me institucionet e tjera financiare. “Arsyeja e këtij programi nuk qëndron në ruajtjen stabilitetin makro-fiskal dhe financiare, pasi që ai vlerësohet lart nga këto institucione, por mbi të gjitha është se pasi që programi i FMN merret edhe si pikë reference nga institucionet e tjera ne të kemi program me FMN me qëllim të thellimit të bashkëpunimit me institucionet e tjera dhe fitimin e përkrahjes së tyre”, tha Hamza.

Ndërkohë për shumën e këtij projekti nuk u dha asnjë shifër, për çka ministri Hoti theksoi se shuma që do vendoset do të varet krejtësisht nga projeksionet që mund të bëjnë me FMN-në.

- Advertisement -

2 milionë njerëz mund të vdesin, para se të nisë vaksinimi – paralajmëron OBSH

Numri i vdekjeve globale nga Covid-19 mund të arrijë në dy milionë para se të nisë përdorimi i një vaksine efektive, ka...

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me sulmin jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me një sulm jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris.

​Henderson do mungojë ndaj Arsenalit, pritet të startojë Thiago

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp në konferencë për mediat, ka konfirmuar se në ndeshjen kundër Arsenalit pritet të mungojë kapiteni i skuadrës...

Sekuestrohen 67 mijë e 850 paund në aeroport

Policia Kufitare e Shqipërisë ka goditur një tjetër rast të mosdeklarimit të të hollave në kufi, ku është proceduar penalisht një 63-vjeçar...

Sanksionohen 210 shoferë në Shkup, 81 për shpejtësi të tejkaluar dhe 23 motoçiklistë

Në kuadër të kontrolleve të përforcuara në sferën e komunikacionit në territorin e Qytetit të Shkupit, policia dje shqiptoi gjithsej 210 sanksione,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -