Array

Korsetët të rrezikshme por prapë femrat s’heqin dorë

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Ekspertët qysh në shekullin e 19-të kanë paralajmëruar për pasojat nga veshja e korsetëve. Femrat i kanë veshur ato edhe në shek. 20, madje edhe në mijëvjeçarin e tretë. Pasioni për ta nuk pushon, që nga detajet e modes deri në “mjet për hollim”, korsetët paraqesin mënyrë mbijetese.
Në fund të shekullit 19, ditari më i vjetër mjekësor “The Lancet” botoi dy artikuj “Death From Tight Lacing” dhe “Effects of Tight Lacing” të cilët nuk përmbajnë asnjë justifikim për veshjen e korsetëve.
Aty shkruan se veshja shumë e ngushtë bën shumë presion në organet e brendshme dhe paraqet rrezik për ta.
Kirurgu William Flower, në librin e tij “Fashion in Deformity” në faqen 85 përshkruan pasojat e zgjedhjeve të këqija të modes. Ai është përqëndruar veçnërisht në efektin negativ të korsetëve në procesin e frymëmarrjes. Një tjetër efekt negative nga veshja e korsetëve është se shkaktoni atrofi të muskujve.
Në vitin 1908, mjeku francez Ludovic O’Followell, në librin e tij “Le Corset” ka publikuar edhe inçizimet e rentgenit të femrave me korsete të shtrënguar. Inçizimet treguan qartë se korseti i bën presion shpinës dhe dëmton organet e brendshme.
Tregime rreth korsetëve ka vazhduar së shpejti edhe Arabella Kenai në drejtimt ë kundërshtarëve të saj. Megjithëse kjo nuk do i pëlqejë kundërshtarëve, por shumica e yjeve të Holivudit parapëlqejnë dhe thjeshtë adhurojnë korsetët.

Kim Kardashian ka përqafuar këtë lloj veshje, madje ka pohuar se korseti ka qenë ai që e ka ndihmuar të humbasë peshë dhe për të fituar një bel të hollë.

- Advertisement -

Jessica Alba i është bashkuar plejadës së adhuruesve të korsetit duke thënë se për të ishte një mjet magjik për humbjen e peshës.
Dyqanet e korsetëve lulëzojnë nëpër botë, në kampanjën e tyre i vihet theksi bukurisë dhe linjës trupore, e jo rahatisë dhe përshtatshmërisë në trup.

- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -