Array

Konflikt mes ushtrisë indiane dhe pakistaneze në kufi, 9 të vrarë

Must Read

Italia do ta vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të Covid-19

Italia me siguri do ta vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme  që të ndihmojë kriza me koronavirusin të mbahet...

Për konviktet e studentëve dhe nxënësve në Shkup, “Alkaloid-i” me donacion prej 16.000 litrave mjete antiseptike

“Alkaloid ASH Shkup”, dhuroi produkte nga gama e tij e mjeteve antiseptike dhe dezinfektuese për konviktet e...

Miratohet protokolli për këndet e lojërave për fëmijë

Qeveria sot e miratoi protokollin për punë në kënde për lojëra në kushte të epidemisë dhe rekomandoi...
- Advertisement -

Në konfliktin e armatosur mes ushtrive pakistaneze dhe indiane në zonën kufitare të Kashmirit u vranë 9 persona, mes civilëve, dhe janë plagosur shumë persona të tjerë.

Zyrtari lokal indian, Simrandip Singh ka thënë të parët zjarr hapën ushtarët pakistanezë dhe se ushtarët indianë iu kundërpërgjigjën me zjarr.
Autoritetet në Pakistan pretendojnë se gjashtë civilë janë vrarë dhe 46 janë plagosur. Ndërkohë Forca e Sigurisë Kufitare të Indisë shprehen se tre civilë u vranë dhe më shumë se 16 të plagosur nga shkëmbimi i zjarrit mes palëve.

- Advertisement -

Tensionet midis dy vendeve janë përshkallëzuar pas anulimit të takimit të këshilltarëve të dy vendeve për sigurinë kombëtare.

India dhe Pakistani në vitin 1948, 1965 dhe 1971 luftuan pikërisht për shkak të Kashmirit i cili është i banuar kryesisht me muslimanë.

- Advertisement -

Italia do ta vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të Covid-19

Italia me siguri do ta vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme  që të ndihmojë kriza me koronavirusin të mbahet nën kontroll, sepse Qeveria bën...

Për konviktet e studentëve dhe nxënësve në Shkup, “Alkaloid-i” me donacion prej 16.000 litrave mjete antiseptike

“Alkaloid ASH Shkup”, dhuroi produkte nga gama e tij e mjeteve antiseptike dhe dezinfektuese për konviktet e studentëve dhe nxënësve, të cilat...

Miratohet protokolli për këndet e lojërave për fëmijë

Qeveria sot e miratoi protokollin për punë në kënde për lojëra në kushte të epidemisë dhe rekomandoi respektim të ashpër të masave...

Është ulur burokracia për ndërmarrjet, shteti kuoton mirë në indeksin e burokracisë

Financat nuk janë problemi kryesor në kushte të KOVID-it. Tani është momenti kur kompanive u nevojitet ulje e problemeve me procedurat burokratike,...

Bekteshi-Galloway: Marrëdhëniet e mira bilaterale janë baza për thellimin e bashkëpunimit

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot realizoi takim përmes video telefonatës me ambasadoren e Britanisë së Madhe SH.T. Rachel Galloway.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -