ZGJEDHJET

Array

Komisari ri me premtim të ri, Varhelji: Maqedonia e Veriut të fillojë negociatat që në pranverë

Must Read

Meta: Liberalizimi i vizave është një domosdoshmëri për qytetarët e Kosovës

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta tha se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës është një domosdoshmëri...

Austria me paralajmërim të mos udhëtohet në Bullgari, Rumani dhe Moldavi

Autoritetet austriake i paralajmëruan qytetarët të mos udhëtojnë në Bullgari, Rumani dhe Moldavi për shkak përhapjes së...

Nga të vdekurit nga koronavirusi, 82 për qind kanë pasur sëmundje kronike

Në periudhën prej 29 qershorit deri më 5 korrik janë regjistruar 46 raste të vdekjes nga Kovid-19...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

- Advertisement -

Kam lajme të mira për Ballkanin Perëndimor – procesi i integrimeve në BE duhet të vazhdojë, porositi eurokomisari i ri për zgjerim, Oliver Varhelji. Ai tha se kjo është vizita e tij e parë zyrtare  pas emërimit të tij. Ai e lëvdoi progresin e vendit, tha se qasja e re duhet të jetë më dinamike dhe paralajmëroi përkushtim më të madh në fillimin e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërinë edhe atë që në pranverë. Megjithatë porositi se nevojitet që të zbatohen reformat, marrëveshjet me Greqinë dhe Bullgarinë, ndërsa prioritet është sjellja e Ligjit për Prokurorinë Publike.

“Duhet të punojmë mbi bazën e vlerësuar se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë të gatshme të fillojnë negociatat aderuese. Ai qëndrim nuk ka ndryshuar. Duam që të vazhdojmë me hapjen e negociatave aderuese dhe t’i fillojmë që në pranverë, por kjo të vijë së bashku me planin ekonomik për rajonin”, deklaroi Oliver Varhelji, eurokomiasr.

Kryeministri teknik, Oliver Spasovski, tha se me të drejtë presim realizimin e qëllimit tonë dhe se vendi jonë ka motiv më të madh për zbatimin e reformave.

- Advertisement -

“Eurokomisari Varhelji paralajmëroi se deri në fund të këtij muaji do të dalin me dokument për zgjerim. Maqedonia e Veriut është e interesuar që sa më shpejtë të fillojë negociatat. Në interes tonë është të shmangen përplasjet e reja dhe të arrihet konsensus sa më shpejtë. Negociatat të jenë të ndara, por procese të kompletuara. Shteti është në periudhë të rëndësishme kur pritet funksionim i gjithë institucioneve pa pengesa”, theksoi Oliver Spasovski, kryeministër teknik.

Eurokomisari Varhelji paraprakisht kishte takim edhe me Presidentin e shtetit, Stevo Pendarovski, ku ai theksoi se integrimi evropian dhe euroatlantik mbeten qëllime strategjike të vendit.

“Fokusi i shtetit është në perspektivat për hapjen e negociatave aderuese për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Shpresoj se deri në mars të këtij viti të definohet metodologjia e re për udhëheqjen e procesit të negociatave aderuese mes vendeve anëtare të Bashkimit Evropian”, tha Stevo Pendarovski, President i Maqedonisë së Veriut.

Varhelji realizoi takim edhe me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, si dhe me liderin e LSDM-së, Zoran Zaev dhe liderin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Austria me paralajmërim të mos udhëtohet në Bullgari, Rumani dhe Moldavi

Autoritetet austriake i paralajmëruan qytetarët të mos udhëtojnë në Bullgari, Rumani dhe Moldavi për shkak përhapjes së koronavirusit të ri në këto...

Nga të vdekurit nga koronavirusi, 82 për qind kanë pasur sëmundje kronike

Në periudhën prej 29 qershorit deri më 5 korrik janë regjistruar 46 raste të vdekjes nga Kovid-19 që është 11 për qind...

16 vjeçari nga Shkupi plagoset me thikë!

Mbrëmë rreth orës 22:10 në Shkup një djalë 16 vjeçar është plagosur me thikë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen e Çairit pas...

Raport javor i ISHP-së: Është ulur numri i rasteve të reja dhe të vdekurve, ndërsa është rritur numri i të shëruarve

Në periudhën prej 29 qershor deri më 5 korrik, sipas raportit të Institutit për shëndet publik, shënohet ulje e numrit të rasteve...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -