Kolorado, digjet pyll prej 800 kilometrave katror, evakuim i mundshëm i vendbanimeve

Must Read

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39.

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si...

Në shtetin federal Kolorado, po digjen pyjet në një sipërfaqe prej 800 kilometra katrorë. Zjarri u pa për herë të parë dje pasdite dhe u përhap shpejt falë erërave të forta, raportuan mediat amerikane.

Ky është një nga zjarret më të mëdhenj në historinë e vendit. Ekipet e shpëtimit dhe zjarrfikësit janë në vendin e ngjarjes dhe deri më tani kanë arritur të lokalizojnë 62 për qind të zjarrit. Po përdoret edhe aviacioni, me ndihmën e të cilit në vatrat hidhen përbërje për shuarjen e azharrit.

Sipas CNN, ekziston rreziku që zjarri të përhapet në vendbanimin Xhejmstaun, autoritetet e Kolorados u bënë thirrje tre mijë banorëve të saj që të përgatiten për evakuim.

Parashikuesit e motit parashikojnë që era do të intensifikohet sonte, kështu që zjarrfikësit po nxitojnë për të shuar zjarrin në sa më shumë sipërfaqe të jetë e mundur.

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39. Sipas TRT Haber,...

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke thënë se e kupton zemërimin...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si zëvendësues potencial për teknikun në...

Dy persona me origjinë nga Kosova ndërrojnë jetë nga tërmeti në Izmir

Dy persona me origjinë nga Kosova vdiqën si pasojë e lëndimeve të marra pas rrëzimit të një ndërtese si rrjedhojë e tërmetit...

Shqipëria hapi spitalin e tretë për Covid

 Për shkak të numrit të rritur të të infektuarve, veçanërisht atyre të cilëve iu nevojitet mjekim spitalor, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

More Articles Like This