Këshilli i ambasadorëve e përshëndeti marrëveshjen për bashkëpunim ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Shoqata për politikë dhe çështje ndërkombëtare – Këshilli i ambasadorëve me kujdes të madh i ka ndjekur aktivitetet rreth nënshkrimit të marrëveshjes për bashkëpunim ekonomik dhe zhvillim mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë, në prani të presidentit të SHBA-së, Donald Tramp.

“Akti i nënshkrimit të marrëveshjes për bashkëpunim ekonomik mes dy vendeve, të cilët janë fqinj tanë, dukshëm do të kontribuojë për bashkëpunim ekonomik dhe zhvillim ekonomik mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe veçanërisht në drejtim të përforcimit të paqes dhe sigurisë në tërë rajonin”, thekson Këshilli i ambasadorëve në kumtesë.

- Advertisement -

Këshilli i ambasadorëve pret në të ardhmen dialogu të vazhdojë në intensitet të njëjtë edhe për temat politike nëse më shumë se dy vende si dhe bashkësia ndërkombëtare janë të bindur se dialogu mund të ketë sukses vetëm me respektimin e kufijve dhe se ideja për këmbim të territoreve është kundërproduktive dhe mund të ketë efekte negative për tërë Ballkanin Perëndimor.

“Këshilli i ambasadorëve lartë e vlerëson rolin e liderit të SHBA-së në zgjidhjen e këtij problemi shumëvjeçar, por mendon se Bashkimi Evropian përmes trupave dhe mekanizmave të saj në sferën e punëve të jashtme do të duhet të jetë më aktiv veçanërisht në bashkëpunimin me SHBA-në, si kontribut i rëndësishëm për zgjidhje të suksesshme dhe përfundimtare të çështjes së hapur mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë”, qëndron në kumtesën e Këshillit të ambasadorëve. fb/

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -