Array

Kërkimet për varreza masive nisin gjatë verës

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Komisioni Qeveritar i Kosovës për Personat e Zhdukur njoftoi se do të ketë kërkime në 20 vende të reja ku dyshohet të ketë varre masive nga lufta e viteve 1998-1999.

Prenk Gjetaj, kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur tha ditën e hënë se kërkimet e reja do të fillonin më vonë këtë vit në 20 vende ku besohet se janë varrosur trupat e viktimave nga lufta me forcat serbe.
Ndër vende të dyshuara është një varrezë shqiptare në pjesën veriore të Mitrovicës, ku mbizotëron popullsia serbe dhe një tjetër është në fshatin Leshan në komunën e Suharekës, ky me dhjetëra shqiptarë u vranë nga forcat serbe në mars të vitit 1999, transmeton KALLXO.com.

- Advertisement -

Gjetaj tha gjithashtu se komisioni do t’u kërkojë autoriteteve të Beogradit të gërmojnë në dy vende të dyshuara në Serbi – në një vend ku hidheshin mbetje minerare dhe në një liqen pranë vendit ku vitin e kaluar u zhvarrosën 52 trupa, në guroren e Rudnicas pranë qytetit verior të Rashkës.

Nuk dihet se cilat vende do të gërmohen të parat nga ekspertë nga EULEX-i dhe nga Departamenti i Mjekësisë Ligjore në Kosovë.

- Advertisement -

“Të gjitha vendndodhjet janë të rëndësishme. Ne do t’i vlerësojmë ato duke gërmuar,” tha Gjetaj.
Rreth 1,700 persona janë ende të zhdukur që nga përfundimi i luftës në Kosovë.21 Media

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -