Array

Kërcënon Gjuriq mbi çështjen e shitjes së Brezovicës

Must Read

Kurc: BE-ja nuk është vetëm Gjermania dhe Franca

Kancelari austriak, Sebastian Kurc deklaroi se shpërndarja e refugjatëve në vendet e BE-së nuk kishte pasur sukses,...

Gir: Shpresojmë në mbajtje të mundshme të shpejtë të konferencës së parë ndërqeveritare

Euroambasadori i ri në vend Dejvid Gir sot nuk deshi direkt të përgjigjet në pyetjen nëse përveç...

Një këmbësor është lënduar në një aksident në Tetovë

Një grua e moshës 31-vjeçare si këmbësore është lënduar sot në mëngjes rreth orës 5 e 20...
- Advertisement -

Marrëveshja që Qeveria e Kosovës do ta nënshkruajë me investitorët francezë për shitjen e qendrës turistike “Brezovica” do të jetë krejtësisht e pavlefshme, në rast se me të rrezikohen interesat e serbëve në rajonin e malit Sharr, kështu ka deklaruar drejtori i Zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriq.

Gjuriq për “Kurir” të Beogradit ka deklaruar se marrëveshja do të jetë e kotë, në rast se para afatit, të paraparë për fillimin e realizimit të saj, nuk ofrohen përgjigje të kënaqshme në pyetjet të cilat për serbët e rajonit të Sharrës janë me rëndësi kyçe.

- Advertisement -

“Pa përgjigje të kënaqshme ndaj atyre pyetjeve, marrëveshja s’do të mund të realizohet në praktikë, ndërsa kompanitë e interesuara për investim dhe aksionarët e tyre, në vend të profitit, do t’i nënshtroheshin humbjeve milionëshe, në punë larg Malit Sharr dhe dëmeve të pandreqshme për autoritetin e tyre”, ka thënë Gjuriq.

Qeveria e Kosovës dhe konzorciumi francez “MDP Consulting – Compagnie des Alpes” pritet që sot deri nesër të nënshkruajnë marrëveshje për realizimin e Projektit për zhvillimin e qendrës turistike “Brezovica”, të vlefshëm 409 milionë euro.

- Advertisement -

Përveç ndërtimit dhe zhvillimit të qendrës turistike, kontrata parasheh që kompania franceze të hapë 3.000 vende pune.

- Advertisement -

Kurc: BE-ja nuk është vetëm Gjermania dhe Franca

Kancelari austriak, Sebastian Kurc deklaroi se shpërndarja e refugjatëve në vendet e BE-së nuk kishte pasur sukses, duke shtuar se BE-ja nuk...

Gir: Shpresojmë në mbajtje të mundshme të shpejtë të konferencës së parë ndërqeveritare

Euroambasadori i ri në vend Dejvid Gir sot nuk deshi direkt të përgjigjet në pyetjen nëse përveç Bullgarisë dhe disa vendeve tjera...

Një këmbësor është lënduar në një aksident në Tetovë

Një grua e moshës 31-vjeçare si këmbësore është lënduar sot në mëngjes rreth orës 5 e 20 minuta në Tetovë pasi atë...

Gir: Sundimi i së drejtës dhe ligjit duhet të jetë prioritet i Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Zoran Zaev së bashku me euroambasadorin e ri në vend Dajvid Gir sot mbajti konferencën e parë për media. Zaev euroambasadorin...

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Rreth 10.000 persona dje u grumbulluan në Sofje në Ditën e Pavarësisë duke kërkuar “pavarësi nga mafia” dhe dorëheqje të Qeverisë të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -