Array

KDI kërkon mosndëshkimin e sinjalizuesve të korrupsionit

Must Read

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona...

Aksident i rëndë trafiku në autostradën Negotinë – Demir Kapi, humb jetën një person, tre të tjerë të lënduar

Një person ka humbur jetën ndërsa tre të tjerë janë lënduar pasi që një automjet me targa...

Slloveni, mbajtja e maskës e detyrueshme edhe në ambient të hapur

Në Slloveni prej sot është e detyrueshme mbajtja e maskës edhe në ambient të hapur në raste...
- Advertisement -

Në shenjë mbështetje për sinjalizuesin e korrupsionit,sot KDI ka organizuar aksionin “ecje dhe fishkëllimë”, para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës. Aksioni filloi me fishkëllimat e aktivistëve të KDI-së para Qeverisë, për të vazhduar me ecje deri tek Hoteli Grand.

Ky aksion është vazhdimësi e aktiviteteve të shoqërisë civile që kundërshtojnë praktikën e frikësimit të qytetarëve dhe shprehin solidarizim me rastin e Abdullah Thaqit.

- Advertisement -

Ismet Kryeziu nga KDI, tha se të gjitha këto aksione janë në mbështetje të Abdullah Thaqit. Ai u bëri thirrje institucioneve që të mos frikësojnë sinjalizuesit e rasteve të korrupsionit, por ti inkurajojnë ata për denoncime të tilla.

Kryeziu tha se përveç problemeve të tilla, qytetarët tash e tutje do të jenë të frikësuar të paraqesin raste të tilla të korrupsionit, duke e ditur se nuk kanë mbështetje nga ana institucionale.

- Advertisement -

Përndryshe drejtori i Arsimit në komunën e Prizrenit, Nexhat Qoqaj, vazhdon ende të mbajë postin e tij, ndërkohë që Abdullah Thaqi përpos gjobës prej 5 mijë eurove, është ndëshkuar edhe me humbje të vendit të punës, si arkëtar në ProCredit Bank.

KDI së bashku me disa organizata tjera joqeveritare po vazhdojnë aksionin për mbledhjen e mjeteve financiare për zbutjen e gjobës prej 5 mijë eurove të Abdullah Thaqit.

- Advertisement -

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Aksident i rëndë trafiku në autostradën Negotinë – Demir Kapi, humb jetën një person, tre të tjerë të lënduar

Një person ka humbur jetën ndërsa tre të tjerë janë lënduar pasi që një automjet me targa të Shkupit është rrokullisur në...

Slloveni, mbajtja e maskës e detyrueshme edhe në ambient të hapur

Në Slloveni prej sot është e detyrueshme mbajtja e maskës edhe në ambient të hapur në raste kur është e pamundur të...

VIDEO: Forca të shumta policore përreth ndërtesës ku jeton Gordana Jankulloska, kontrollojnë çdo automjet

Përreth ndërtesës ku jeton ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankulloska, sot ka forca të shtuara të policisë.

OSBE dërgon vetëm 30 vëzhgues në zgjedhjet në SHBA

Organizata për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) kumtoi se në mënyrë drastike e ka zvogëluar  numrin e vëzhguesve të cilët do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -