Kaplohet nga zjarri një pjesë e madhe e kampit të refugjatëve në Moria, tek ishulli grek Lezbos

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Në zjarrin që shpërtheu gjatë natës në Moria, kampi më i madh i refugjatëve në Greqi, në ishullin Lezbos, sipas informacioneve fillestare, është djegur një pjesë të madhe e qendrës për pritjes dhe regjistrim për refugjatët dhe migrantët dhe tendat përreth, ku janë strehuar 12.580 persona, njofton korrespondentja e MIA-së nga Athina.

E mundshme është se bëhet fjalë për shkaktimin e qëllimshëm të zjarrit, në fakt pas reagimeve të personave që dje u konfirmuan se ishin pozitiv me koronavirus ose kontaktet e tyre, të cilët, sipas mediave lokale, nuk pranuan të izoloheshin, gjë që u pasua me incidente.

- Advertisement -

Kryeministri grek Kirjakos Micotakis konvokoi takim urgjent këtë mëngjes me ministrat kompetentë mbi situatën në ishull.

Ajo që është shqetësuese në Greqi, është se çfarë do të ndodhë me refugjatët dhe migrantët, të cilët janë tani në rrugë, ndërsa mes tyre 35 janë pozitivë për koronavirusin.

- Advertisement -

Nga Shërbimi i Zjarrfikësve të Greqisë, kumtuan se kishte disa vatra të ndryshme të nxehta, si në afërsi të kampit, ashtu edhe në ambientet e brendshme, ndërsa 25 zjarrfikës ndërhynë me dhjetë automjete dhe me ndihmën e policisë, sepse gjatë shuarjes, shërbimet e zjarrfikësve u penguan t’i kryenin detyrat e tyre.

Sipas mediave lokale, pas zjarrit, i cili nuk është vendosur plotësisht nën kontroll, shumë refugjatë dhe migrantë u nisën nga kampi për refugjatë për në vendbanime të afërta./MIA

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -