Array

Janjiq: Nëse do prekej Thaçi merr fund Daçiqi dhe partia e tij

Must Read

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj,...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se...

Ish deputetët dëshmuan për ngjarjet e 27 prillit, Xhaferi nuk u paraqit për shkak të obligimeve të tij

Seanca kuvendore e 27 prillit të vitit 2017 me kërkesë të LSDM-së, është caktuar të vazhdojë ditën...
- Advertisement -

Analisti nga Beogradi, Dushan Janjiq, vlerëson se paralajmërimet e Beogradit për arrestimin e kryediplomatit kosovar Hashim Thaçit nëse ai hyn në Serbi, mund të rezultojnë edhe me fundin e SPS-it, rrjedhimisht edhe të kryediplomatit serb Ivica Daçiq.
Janjiq thotë se Daçiq nuk mund të jetë edhe pro-evropian edhe trim milosheviqian, duke aluduar se një mendësi e tillë mund të pëlqehet nga Rusia, por nuk i kontribuon të ardhmes së Serbisë e stabilitetit të Ballkanit.

“Nga koha e Millosheviqit e këndej nuk ka pasur përparime të mëdha. Ne tani kemi në Qeveri njerëz nga epoka e Millosheviqit, të cilët mundohen t’u përshtatën Evropës, mirëpo të cilët kanë shumë shprehi të vjetra si p.sh. propagandë të madhe”, ka thënë ai.

- Advertisement -

Sipas tij, Qeveria e Kosovës dhe Hashim Thaçi me mjeshtëri kanë vepruar në tërë këtë situatë.
“Ajo çfarë është më e rëndësishme është fakti se disa politikanë pavarësisht që janë në gjendje të puthen me Hashim Thaçin, të përshëndeten, të arrijnë marrëveshje, kur kthehen në fshatrat e tyre, pra në Serbi, janë shumë të gatshëm të rrahin gjoks në mënyrën Millosheviqiane. Mendoj se në tërë këtë aferë më së shumti e ka pësuar Ivica Daçiq, i cili ka dëshmuar mungesë parimesh njerëzore”.

Janjiq thotë se Daçiqi vjen në Prishtinë, sillet shumë komod e s’e ka asnjë problem, e përnjëherë kthehet në Beograd dhe tregon fytyrën tjetër të keqe.

- Advertisement -

“Unë pres një riformatim të Qeverisë të Serbisë dhe pres që ata që më shumë e duan Rusinë sesa Serbinë e Ballkanin – të shkojnë në Qeverinë e Moskës. Më mirë është kjo sesa ata ta dërgojnë serbët e Serbinë në një aventurë të panjohur”. /RTK/

- Advertisement -

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj, ministër për Evropë dhe Punë...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se ai pret mbështetje të fuqishme...

Ish deputetët dëshmuan për ngjarjet e 27 prillit, Xhaferi nuk u paraqit për shkak të obligimeve të tij

Seanca kuvendore e 27 prillit të vitit 2017 me kërkesë të LSDM-së, është caktuar të vazhdojë ditën e ardhshme më 28 prill....

Një kumanovar për pak do të paguante 10 mijë euro, duke menduar se i shpëton vajzën dhe dhëndrin nga burgu

Një kumanovar (86) ka qenë viktimë potenciale të një mashtruesi i cili i ka kërkuar para për dhëndrin e tij të mos...

Propozimet për zv/ministrat do të dorëzohen sot në Kuvend

Kryeministri Zoran Zaev, në konferencën e sotme për shtyp paralajmëroi se të gjitha procedurat për zv/ministrat dhe drejtoritë kanë përfunduar dhe se...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -