Array

Jackobson kushtëzon përkrahjen e SHBA-së me gjykatën speciale

Must Read

Stuhia tropikale Beta po lëviz drejtë Teksasit dhe Luizianës

Stuhia tropikale Beta po iu afrohet brigjeve të Teksasit dhe Luizianës dhe ekziston frika se do të...

Bllokohet tentimi i SHBA-së për ta ndaluar UiÇet-in kinez

Gjykatësja amerikane Loren Biler e bllokoi tentimin e Qeverisë amerikane për ta ndaluar aplikacionin kinez për pagesë...

Grenell dhe 13 përfaqësues të Uashingtonit për vizitë në Prishtinë

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Riçard Grenell sot do të qëndrojë në...
- Advertisement -

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Tracy Ann Jackobson, u është drejtuar deputetëve të Kuvendit të Kosovës se nëse nuk e votojnë gjykatën speciale, Kosova do të pësojë, pasi Këshilli i Sigurimit mund ta krijojë një tribunal për të.

Jackobson ka thënë në emisionin Rubikon të KTV-së se në këtë rast shteti i saj do të jetë i pafuqishëm për të bllokuar iniciativën e kahershme të Rusisë për këtë çështje, e që, sipas saj, do të jetë edhe politikisht më e rrezikshme për Kosovën.

- Advertisement -

Ajo ka lutur deputetët që të votojnë amendamentet dhe ligjin sa më parë, pasi Kosova nuk do ta ketë më mbështetjen e SHBA-së.

Jacobson ka shprehur bindjen e saj se deputetët serbë do të kthehen në Kuvend pas javës së ardhshme, konkretisht pas takimit të dy kryeministrave në Bruksel.

- Advertisement -

Ambasadorja amerikane ka shprehur shqetësimin e saj për protestën e së shtunës, të thirrur nga opozita, duke u kërkuar protestuesve që të kenë kujdes imazhin e Kosovës. Duke mos dashur të mbrojë policinë, e as të mbajë anë, Jackobson ka thënë se ka pasur gabime edhe nga policia, por sipas saj, ai që hedh gurin i pari është përgjegjësi kryesor.

- Advertisement -

Stuhia tropikale Beta po lëviz drejtë Teksasit dhe Luizianës

Stuhia tropikale Beta po iu afrohet brigjeve të Teksasit dhe Luizianës dhe ekziston frika se do të sjellë shira të rrëmbyeshëm dhe...

Bllokohet tentimi i SHBA-së për ta ndaluar UiÇet-in kinez

Gjykatësja amerikane Loren Biler e bllokoi tentimin e Qeverisë amerikane për ta ndaluar aplikacionin kinez për pagesë dhe dërgim të mesazheve UiÇet...

Grenell dhe 13 përfaqësues të Uashingtonit për vizitë në Prishtinë

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Riçard Grenell sot do të qëndrojë në Prishtinë si pjesë e një...

Guteresh në Asamablenë e përgjithshme të KB-së do të angazhohet për armëpushim të përgjithshëm në botë deri në fund të vitit

Sekretari i përgjithshëm i KB-së, Antonio Guteresh, në fjalimin e tij vjetor në Asamblenë e përgjithshme të KB-së, do të kërkojë përsëri...

MASIT do ta prezantojë raportin për industrinë IKT në vend

Oda Ekonomike për Teknologji Informatike dhe të Komunikimit (MASIT) sot do ta prezantojë raportin e parë lokal për industrinë IKT në vend.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -