Array

Izraeli feston 67 vjetorin e pavarësisë

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

(23.55)Izraelitët me fishekzjarrë dhe ceremoni të ndryshme kanë filluar ta festojnë 67 vjetorin e pavarësisë.

Festa ka filluar pasi që sot është shënuar Dita e Kujtimit për ushtarët e vrarë dhe viktimave të terrorizmit,

- Advertisement -

Lucy Aharis , një arabe izraelite , ishte sonte në mesin e atyre që kanë pasur nderin të ndezin pishtarin ceremonial.

Ajo ka folur për bashkëjetesën dhe ka lexuar disa pjesë të fjalimit në gjuhën arabe.

- Advertisement -

Ka folur për hebrenjtë që kanë ardhur nga vendet arabe dhe për ata nga Evropa Lindore, religjionin dhe sekularizmin, për arabët dhe hebrenjtë dhe atyre u ka kushtuar pishtarin e saj transmetojnë mediat izraelite.

Izraelitët sipas traditës dalin në rrugët kryesore dhe festojnë pavarësinë e tyre. Festa vazhdon nesër kur shumë dalin në shëtitje dhe piknik, transmeton Associated Press.

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -