Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia dënohet me 9 vjet burg

TË FUNDIT

Janë mbledhur mjetet e nevojshme për Noarin 3-vjeçar

Të afërmit e Noarit 3-vjeçar, që vuan nga tumori në veshkë, njoftojnë se, janë mbledhur mjetet e nevojshme për...

Qeveria e zgjeruar, VMRO-ja ndryshoi qëndrim, PLD-ja tha “jo”, për ASH-në ky është blof

https://youtu.be/MfaEpYyR6Xw Pasi që e mori besimin në Kuvend, dje kryeministri Zoran Zaev i ofroi opozitës që të jetë pjesë e...

Çairi dhe Saraji festojnë 7 Marsin, të pranishëm Mexhiti dhe Bexheti, por jo funksionarët e lartë BDI-së

https://www.youtube.com/watch?v=Wn3dB3j4U-Y Se po vazhdojnë fërkimet brenda BDI-së, kjo u pa edhe sot në shënimin e festës së 7 marsit, në...

Qendër terapie me protone për pacientët e vegjël me sëmundje të rënda

Një qendër e terapisë me protone për trajtimin e pacientëve të vegjël me kancer pritet të nisë funksionimin në...

Asfaltimi i autostradës Shkup-Bllacë ende s’ka filluar

https://www.youtube.com/watch?v=juo8archIpw Shumë fjalë, shumë premtime e fotografi, por asfaltimi i dy kilometrave rrugë, në autostradën Shkup-Bllacë ende nuk ka filluar...

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim në kushte të rënduara.

81-vjeçari është dënuar me 8 vjet dhe 11 muaj burg, duke u bërë zyrtari më i lartë i Vatikanit që dënohet për një krim financiar. Avokatët e tij thanë se do të apelojnë vendimin.

Caloia ka qenë president i bankës së njohur si Instituti i Punëve të Besimit, nga viti 1989 deri në 2009. Ai dhe dy avokatët konsulente te bankës janë akuzuar për përvetësim parash gjatë menaxhimit të shitjeve të pronave të Institutit në vitet 2001-2008, duke i deklaruar ato në vlerë më të vogël nga realja ne kembim te ryshfeteve.

Gjykata e Vatikanit dënoi gjithashtu dy avokatët e saj, Gabriele Liuzzo, 97 vjet i cili mori dënim të njëjtë me Caloia, si dhe të birin e Liuzzo, 55 vjeçarin Lamberto Liuzzo, me pesë vite e gjysmë burg.

Secili prej tyre duhet të paguajë gjithashtu një gjobë të vogël dhe janë ndaluar të mbajnë poste publike, sipas njoftimit për shtyp nga Vatikani.

Banka e Vatikanit është përfshirë nga skandalet financiare edhe më parë.

Në shtator 2020, Giovanni Angelo Becciu, një nga kardinalët më të fuqishëm të Vatikanit, dha dorëheqjen nga posti i tij mes një skandali të rëndë përfitimesh financiare.

Asokohe Becciu ishte akuzuar për përvetësim por dha dorëheqjen e detyruar nga Papa Françesku.

Ndërsa në 2013, Pope Françesku ngriti një komision ekspertësh për të rekomanduar reforma ekonomike dhe adminsitrative në strukturat e selisë së Shenjtë, për të luftuar problemin.

TË NGJAJSHME