Array

Irlanda hap kufijtë për emigrantët

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Irlanda do të pranojë më shumë refugjatë në vendin e saj, në përgjigje të krizës së refugjatëve. Këtë e ka deklaruar ministrja e Drejtësisë, Francez Fitzgerald.
Ajo iu bashkua takimit të ministrave të Jashtëm të BE-së për gjetjen e një zgjidhje të krizës së emigrantëve që ka kapluar BE-në.

Ministrja tha sot se BE-së i duhet një reagim i gjerë dhe human për zgjidhjen e këtij problemi. Ajo garantoi se Irlanda do të kontribuojë me çfarë të mundet për ta lehtësuar këtë plagë.

- Advertisement -

“BE-ja si e tërë, duhet të përforcojë ligjet e saj për të luftuar grupet kriminale të trafikimit të qenieve njerëzore. Megjithatë, ne do të vazhdojmë të luajmë rolin tonë duke pranuar emigrantë nga vendet që janë në konflikte të armatosura, duke u dhënë atyre një jetë më të mirë”, deklaroi Fitzgerald.

Deri tani, sipas të dhënave zyrtare, 1,198 refugjatë lufte nga 27 vende të ndryshme janë pranuar në Irlandë që nga viti 2000. Këta emigrantë janë marrë nga Malta dhe janë vendosur në 21 komunitete në të gjithë Irlandën. /shekulli/

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -