I akuzuari për krime lufte në Bosnje, Momçillo Krajishnik vdes nga koronavirusi

Must Read

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin...

Ambasadori izraelit në KB e lëshoi sallën plenare gjatë fjalimit të Erdoganit

Ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan, i cili ishte i pranishëm në mbledhjet e Asamblesë...

Putini në Kombet e Bashkuara, bëri thirrje të hiqen sanksionet me qëllim të përforcimit të ekonomisë botërore

Presidenti rus, Vlladimir Putin deklaroi dje se përfundimi i “sanksioneve jolegjitime” kundër vendeve si i tij, mund...
- Advertisement -

Politikani serb nga Bosnja, Momçillo Krajishnik, i cili ishte burgosur nga Tribunali i Hagës për përfshirjen e tij në krime kundër njerëzimit ndaj qytetarëve jo-serbë gjatë luftës në Bosnje, ka vdekur si rezultat i komplikimeve të shkaktuara nga KOVID-19.

Krajishnik vdiq të martën në moshën 75 vjeçare në Qendrën Klinike Universitare në Banja Llukë në entitetin me shumicë serbe, Republika Sërpska në Bosnje dhe Hercegovinë, thuhet në një komunikatë të Qendrës klinike.

- Advertisement -

Ai ishte një nga liderët politikë kryesorë të serbëve të Bosnjës gjatë viteve të luftës 1992-95, së bashku me Radovan Karaxhiqin dhe Biljana Plavshiqin, njofton BalkanInsight.

Ai bashkëthemeloi Partinë Demokratike Serbe me Karaxhiqin, i cili tani është duke vuajtur dënimin e përjetshëm për gjenocid dhe krime tjera të luftës.

- Advertisement -

Krajishnik në vitin 2000 u arrestua dhe u dërgua në Hagë për t’u gjykuar për krime lufte. Në paraqitjen e parë në vitin 2006, Krajishnik ishe dënuar me 27 vjet burg, por pas një apeli në vitin 2009 dënimi i tij u reduktua në 20 vjet burg. fab/

- Advertisement -

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin në Mançester në shtetin Nju...

Ambasadori izraelit në KB e lëshoi sallën plenare gjatë fjalimit të Erdoganit

Ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan, i cili ishte i pranishëm në mbledhjet e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së në...

Putini në Kombet e Bashkuara, bëri thirrje të hiqen sanksionet me qëllim të përforcimit të ekonomisë botërore

Presidenti rus, Vlladimir Putin deklaroi dje se përfundimi i “sanksioneve jolegjitime” kundër vendeve si i tij, mund të përforcojë ekonominë botërore të...

Berlini kundër kritereve të reja për Shkupin, BE-ja dërgon ndihmë prej 120 milionë eurove

Zëvendëskryeministri përgjegjës për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov, dje realizoi takime me përfaqësues të BE-së, për herë të parë pas marrjes së pozitës...

Mbahet seanca e tetë e Këshillit të Sigurisë

Situata politike dhe e sigurisë në vend pas anëtarësimit në NATO do të jetë tema e diskutimit në seancën e sotme të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -