HRV: Bajden duhet ta përforcojë mbrojtjen e të drejtave të njeriut në SHBA dhe në botë

TË FUNDIT

Gjenden armë në Bllacë, afër kufirit me Kosovën

Më 24.01.2021, sipas informacioneve të marra më parë se në fshatin Bllacë, afër kufirit me Kosovën, ishin varrosur armë...

CIIE organizon ngjarje promovuese për të tërhequr ndërmarrjet e huaja

Ekspozita e katërt Ndërkombëtare e Importit të Kinës (CIIE) organizoi ngjarjen e saj të parë promovuese për ndërmarrjet e...

Manchester United-Liverpool, ndeshja kryesore sot në FA Cup

FA Cup rikthehet sot me disa ndeshje tejet interesante në kuadër të raundit të katërt. Skuadrat si Chelsea, Leicester...

BE: Do t’i detyrojmë kompanitë farmaceutike ta respektojnë marrëveshjen për dërgesë

Bashkimi Evropian do t’i detyrojë të gjitha kompanitë farmaceutike, me të cilat ka nënshkruar marrëveshje, ta respektiojnë pjesën e...

Mbyllet një lokal në Gazi Babë, punonte jashtë orarit të lejuar

Mbrëmë në ora 21:50 minuta, gjatë kontrollit në një objekt hotelierik në rajonin e Gazi Babës, nga ana e...

Presidenti i sapozgjedhur i SHBA-së, Xho Bajden duhet të bashkëpunojë me liderët e shteteve të tjera të cilët synojnë për mbrojtjen e të drejtave të njeriut në mbarë botën dhe me këtë çështje ta betonojë në politikën amerikane, që të sigurojë që trashëgimtarët e tij ta ndjekin kursin e njëjtë, thekson organizata ndërkombëtare “Hjuman rajts uoç” (Human Rights Watch) në raportin për vitin 2021.

Drejtori ekzekutiv i HRV, Kener Rot në pjesën hyrëse të Raportit thekson se administrata e Bajdenit është mundësi për ndryshim fundamental për çështjen e të drejtave të njeriut në botë “pas katër vitesh mosinteresim, ndërsa shpesh edhe qëndrim armiqësor ndaj të drejtave të njeriut nga (presidenti amerikan në largim Tramp), përfshirë edhe nxitjen e tij të sulmit mbi proceset demokratike në Kongresin e SHBA-së”.

“Mosrespektimi i të drejtave të njeriut në SHBA nga Trampi dhe mbështetja e tij për autokaratët miqësorë në botë vështirë se e prishën kredibilitetin e SHBA-së jashtë vendit. Dënimet e amerikanëve për Venezulën, Kubën ose Iranin nuk ishin të sinqerta me lëvdatat paralele për Rusinë, Egjiptin, Arabinë Saudite ose Izraelin”, theksoi Rot.

Ai shtoi se qeveritë e tjera i kanë njohur të drejtat e njeriut si çështje e rëndësishme, madje edhe kur SHBA-ja në masë të madhe hoqi dorë prej mbrojtjes së tyre, ndërsa aktorët e fuqishëm, si Kina dhe Rusia kanë insistuar ta minojnë sistemin global të të drejtave të njeriut.

“Katër vitet e kaluara dëshmuan se Uashingtoni është i rëndësishëm por jo edhe lider i pazëvendësueshëm në fushën e të drejtave të njeriut. Një numër i madh i qeverive tërheqjen e Trampit e panë si shkak për vendimmarrje sesa si dëshpërim dhe u angazhuan për t’i mbrojtur të drejtat e njeriut”, theksoi Rot.

Ai theksoi se Bajden, i cili e merr detyrën në 20 janar, duhet të avokojë për respektimin e të drejtave të njeriut në SHBA ndërsa punon për të zgjeruar kujdesin shëndetësor, për të çrrënjosur racizmin sistematik, varfërinë dhe urinë, për të luftuar ndryshimin e klimës dhe për t’i dhënë fund diskriminimit ndaj grave. dhe anëtarëve të komunitetit LGBT.

Drejtori ekzekutiv i HRV propozon edhe që Bajdeni të mundësojë hetim penal kundër Trampit, që të dëshmojë se askush nuk është mbi parimin – qeverisje e së drejtës.

TË NGJAJSHME