Array

Haradinaj: Nuk e votojmë Gjykatën Speciale

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), nuk ka ndryshuar qëndrimin e saj lidhur me Gjykatën Speciale.
Kryetari i kësaj partie opozitare, Ramush Haradinaj, tha sot shkurt se deputetët e këtij subjekti politik, nuk do ta votojnë në Kuvend themelimin e Gjykatës Speciale.
“Jo, kam pas rast edhe të ju njoftoj. Ne kemi qëndrim politik, nuk e votojmë Gjykatën Speciale”, tha ai.
Presioni ndërkombëtar për votimin e Gjykatës Speciale ndaj deputetët opozitarë në Kuvendin e Kosovës, është shtuar kohëve të fundit.
Ditë më parë, zyrtari i Departamentit Amerikan për Çështje e Krimeve të Luftës, Stephan Rapp, gjatë vizitës në Kosovë, u takua me krerët shtetërorë të vendit, duke iu bërë të qartë atyre se në rast se Kuvendi i Kosovës nuk e voton themelimin e Gjykatës, atëherë SHBA-të nuk do të pengojnë Rusinë që të themelojë një Tribunal për Kosovën në OKB.
Mediat po ashtu kanë raportuar se Departamenti Amerikan i Shtetit e ka ftuar Haradinaj në SHBA, për ta bindur atë që ta votojë Gjykatën Speciale.
Ndonëse AAK ka qenë bashkorganizatore e protestës së opozitës “Kundër kapjes së shtetit”, vetëm një ditë pas saj, Haradinaj u pa duke pirë kafe me kryeministrin Isa Mustafa.
Në këtë takim besohet se është folur pikërisht për rolin e AAK-së dhe qëndrimin e saj për Specialen.
Po ashtu, edhe shefi i zyrës së BE-së, njëherësh i dërguari special për Kosovë, Samuel Zhbogar, në vazhdimësi ka ftuar deputetët kosovarë që t’i votojnë ndryshimet Kushtetuese të cilat i hapin rrugë krijimit kësaj gjykate.
Ndërkohë, si çdo ndryshim kushtetues edhe formimi i Gjykatës Speciale kërkon dy të tretat e votës së dyfisht të Kuvendit, gjë që me qëndrimin kundër të partive opozitare, një gjë e tillë për momentin duket vështirë e realizueshme.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -