Grevë e punonjësve të arsimit në Greqi

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Në prag të debatit të Parlamentit grek dhe votimit të nesërm të ligjit të ri të Ministrisë së Arsimit, me të cilin nuk dakordohen, sindikatat e punonjësve të arsimit në Greqi prej sot në mëngjes kanë filluar grevë 24 orëshe, njofton korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Edhe pse dje kishte paralajmërime se shkollat në vend do të mbyllen, megjithatë Ministria e Arsimit të Greqisë sqaroi se mësimi do të zhvillohet normalisht.

- Advertisement -

Punonjësit e arsimit në Greqi do të kërkojnë që ligji të mos votohet, të hiqet edhe amendamenti për transmetim të drejtpërdrejt të orëve, me ndihmën e kamerave nëpër klasa, kërkojnë mjete shtesë për arsimin nga buxheti shtetëror, por edhe të ndërmerren të gjitha masat e nevojshme shëndetësore për punë të sigurt në shkolla.

Për sot dhe nesër caktuan protesta në qendrën e Athinës, si dhe në disa qytete tjera greke.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This